Bp Mering w Lipnie: Męczeństwo bp. Kozala to zobowiązanie dla nas
15 czerwca 2018 r., tekst: ks. AT; foto: Waldemar KorczakowskiDnia 14 czerwca br., w liturgiczne wspomnienie bł. biskupa Michała Kozala, w lipnowskiej parafii pod jego wezwaniem Pasterz Kościoła włocławskiego przewodniczył diecezjalnym obchodom ku czci Mistrza Męczenników. Uroczystość wpisywała się w jubileusz 100 rocznicy święceń kapłańskich błogosławionego sufragana naszej diecezji u progu II wojny światowej.
Na wspólnym dziękczynieniu zgromadzili się prałaci i kanonicy kapituł: katedralnej, sieradzkiej i uniejowskiej, przedstawiciele samorządu i instytucji powiatu lipnowskiego z pocztami sztandarowymi oraz liczni parafianie.
Zgromadzonych powitał ks. kanonik Henryk Kołodziejczyk, proboszcz miejscowej parafii. Następnie bp Wiesław Mering poświęcił nowy sztandar parafii.
W homilii Ksiądz Biskup ukazał bł. biskupa Kozala jako patrona trudnych czasów i świadka miłości Jezusa do człowieka. „Oto człowiek; jeszcze jeden wśród tych, w których okazała się władza Chrystusa w niebie i na ziemi, władza miłości”, mówił hierarcha cytując św. Jana Pawła II, który wyniósł do chwały ołtarzy Męczennika z Dachau. „Dzisiaj kpią i wyśmiewają wartości, ale właśnie te wartości jak wierność, męczeństwo gwarantują ocalenie pamięci, ocalenie życia”, kontynuował Ksiądz Biskup.
Biskup Włocławski podzielił się też refleksją ze swojego niedawnego pobytu w niemieckim obozie koncentracyjnym w Treblince. Wspominał okalającą teren obozu taśmę z imionami i nazwiskami tam pomordowanych, która służy utrwaleniu pamięci oraz „niezgody, która musi się budzić w takim miejscu w każdym ludzkim sercu”.
„Czy mniej nam potrzeba męczenników, świadków?”, pytał Pasterz Diecezji, przypominając, że w języku greckim „męczennik” i „świadek” określane są tym samym słowem.
„Biskup Kozal to wzór miłości do Kościoła”, stwierdził kaznodzieja, przypominając, że jednym z celów przyjścia Chrystusa na ziemię było założenie wspólnoty Kościoła. „W Kościele Pan przychodzi do każdego z nas!”, wołał hierarcha, wskazując, że w Kościele tkwi źródło naszej, nadziei i cała moc przebaczenia. Za Kościół biskup Kozal ofiarował swoje życie. „A czym dla nas jest Kościół? Co czujemy, gdy słyszymy to słowo?”, pytał retorycznie Ksiądz Biskup, wskazując, że „najbardziej przekonującym dowodem wiary jest świętość, śmierć męczeńska. Męczeństwo biskupa Kozala to skarb i zobowiązanie Kościoła dziś”, zakończył Pasterz Diecezji.
Uroczystości w Lipnie były punktem kulminacyjnym obchodów jubileuszu święceń kapłańskich bł. biskupa Kozala. Świętowanie tego wydarzenia rozpoczęło się w lutym br. pielgrzymką duchowieństwa do katedry gnieźnieńskiej, w której przed 100 laty święcenia prezbiteratu przyjął późniejszy męczennik z Dachau, patron Włocławka, wyniesiony na ołtarze 14 czerwca 1987 r.