Święto dziękczynienia w Zduńskiej Woli


29 sierpnia 2021 r., tekst i foto: ASK

Święto dziękczynienia w Zduńskiej Woli

– Potrzeba uprawiania ducha sprawia, że dziś przynosicie w darze nie tylko swoją pracę zawodową, ale przede wszystkim codzienny trud oczyszczania waszych serc – mówił do rolników biskup włocławski Krzysztof Wętkowski w niedzielę, 29 sierpnia, podczas Mszy św. rozpoczynającej dożynki diecezjalno-powiatowe w Zduńskiej Woli.

Wokół bazyliki Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i wewnątrz świątyni zebrali się rolnicy z rodzinami, by dziękować za tegoroczne plony. Na początku Eucharystii biskup włocławski poświęcił wieńce dożynkowe i podkreślił intencję modlitwy – by chrzczone podczas liturgii dzieci wzrastały z biegiem lat w wierze, dzięki modlitwie i świadectwu rodziców oraz chrzestnych. Zebranych powitał ksiądz proboszcz Dariusz Kaliński.

W homilii ks. bp Wętkowski stwierdził, że nauczanie Pana Jezusa, w odczytanym fragmencie 7. rozdziału Ewangelii według św. Marka, ma wielkie znaczenie nie tylko dla chrześcijaństwa, ale religijności wszystkich czasów. Dotyczy ono żydowskiego rytuału obmycia. Jezus odpowiada, że kult faryzeuszy jest tylko formalny, niezgodny z praktyką ich życia, dlatego Chrystus przedstawia kryterium moralne. – Tym, co zanieczyszcza człowieka, czyni niemożliwą więź z Bogiem to grzech, który zakorzenia się w ludzkim sercu – mówił bp Wętkowski, podkreślając, jak ważne jest nieustanne oczyszczanie serca i oświecenie swojego sumienia światłem Bożym tak, aby podejmowane przez człowieka czyny ukazywały wypełnienie Bożych przykazań, które są miłością. Przywołał słowa Jezusa z Ewangelii – wszystko, co czyni człowieka nieczystym pochodzi z jego wnętrza – m.in. nierząd, złe myśli, zazdrość, obelgi, pycha i głupota. – Drogę naprawy i odnowy pokazuje Chrystus – przez oczyszczenie, odnowienie i pokutę, po to, byśmy nie czynili bliźniemu nic złego. To pouczenie z dzisiejszej Ewangelii jest zawsze aktualne – zaznaczył biskup włocławski.

– Oczyszczenie serca to dzieło niełatwe, którego nie zdołamy w pełni dokonać o własnych siłach, wierzymy jednak, że naszą mocą jest Chrystus – mówił biskup włocławski. Podkreślił, że jeszcze większym cudem niż jednorazowe przemienienie wody w wino w Kanie Galilejskiej, jest ten dokonujący się na ołtarzu, gdy za sprawą Słowa i Ducha Bożego chleb i wino stają się Ciałem i Krwią Odkupiciela.

Po Mszy św. w barwnym korowodzie dożynkowym przeszli m.in. przedstawiciele środowiska rolniczego z terenu diecezji włocławskiej, poczty sztandarowe, przedstawiciele władz samorządowych i orkiestra dęta.

Kolejnym ważnym elementem dożynek był obrzęd dzielenia chleba, który symbolizował miłość do drugiego człowieka. Chleb rozdzielili między uczestników święta plonów gospodarze: Hanna Iwaniuk, starosta powiatu zduńskowolskiego i biskup włocławski Krzysztof Wętkowski. Wręczyli też nagrody laureatom konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Pierwsze miejsce zajął wieniec z parafii Broniszewo, w gminie Wierzbinek. Część biesiadną dożynek otworzył występ Zespołu Pieśni i Tańca „Zduńskowolanie”.