Srebrni jubilaci kapłaństwa w Rzymie

9 czerwca 2022 r.

Srebrni jubilaci kapłaństwa w Rzymie

Spotkanie z papieżem Franciszkiem, Msza św. przy grobie św. Jana Pawła II to tylko niektóre z punktów pielgrzymki księży z diecezji włocławskiej, świętujących srebrny jubileusz kapłaństwa, do Rzymu.

6 czerwca 2022 r., na zaproszenie ks. Romana Walczaka, radcy Nuncjatury Apostolskiej we Włoszech, przybyli do Rzymu prezbiterzy diecezji włocławskiej, aby w Wiecznym Mieście świętować 25-lecie przyjęcia święceń kapłańskich.

Jubileuszową pielgrzymkę rozpoczęli od grobu św. Piotra, nawiedzając podziemia Bazyliki Watykańskiej, tzw. „scavi” - starożytną nekropolię, gdzie złożono szczątki apostoła. Jubileuszową Eucharystię celebrowali w kościele San Pellegrino w Watykanie, pod przewodnictwem ks. kard. Konrada Krajewskiego, prefekta Dykasterii ds. Posługi Miłosierdzia.

8 czerwca jubilaci uczestniczyli w audiencji generalnej z Ojcem Świętym Franciszkiem, który zwracając się do pielgrzymów z Polski, powiedział: „Pozdrawiam serdecznie Polaków, a szczególnie kapłanów z diecezji włocławskiej, którzy przybyli do Rzymu z okazji 25-lecia święceń kapłańskich”. Na zakończenie audiencji wszyscy prezbiterzy podeszli do Ojca Świętego, wręczając mu w darze ikonę św. Józefa, wykonaną przez ks. Marka Raszewskiego.

Kolejnym punktem pobytu w Rzymie była Nuncjatura Apostolska, gdzie kapłani zostali podjęci obiadem, a na zakończenia spotkania nuncjusz apostolski przekazał im listy gratulacyjne Sekretariatu Stanu z Błogosławieństwem Apostolskim Ojca Świętego.

Dopełnieniem duchowych przeżyć w Rzymie była Msza św. sprawowana na grobie św. Jana Pawła II.

Dziękując Bogu za dar powołania do służby Bożej, jubilaci modlili się za swoich biskupów, parafian, rodzinę, przyjaciół, a także za tych współbraci, którzy nie mogli przybyć do Rzymu.