Rejonowe spotkania katechetów

26 listopada 2022 r., DD/ks. JB

Rejonowe spotkania katechetów

Odprawy katechetyczne pod hasłem „Maryja inspiracją dla katechizujących i katechizowanych” odbywały się w Zduńskiej Woli w dniu 25 listopada, a we Włocławku i Koninie 26 listopada br. Tradycyjnie program spotkań obejmował Mszę Świętą oraz konferencję tematyczną, którą wygłosił pochodzący z Włocławka o. dr Tomasz Góralczyk OSPPE - wykładowca katechetyki w seminarium duchownym ojców paulinów w Krakowie na Skałce. Prelegent motywował do większej zażyłości z Maryją, poprzez którą pogłębia się relacja z  Panem Bogiem.

Zaproszony gość we wstępie uświadomił słuchaczom oczywistą prawdę o tym, że Maryja to kobieta z krwi i kości. Podkreślając ten ludzki aspekt Jej życia, zaznaczył, że odpowiadając Bogu „Tak”, współtworzy historię zbawienia, lecz nigdy nie przysłania sobą Boga. Tym samym jest Ona wzorem dla każdego człowieka - jak należy trwać przy Bogu, a przede wszystkim jako katecheci świadczyć o Bogu. W tym kontekście ojciec Tomasz przywołał myśl papieża Franciszka, że członkowie wspólnoty Kościoła powinni przyjąć Maryjny styl ewangelizacji. Zasadnicza część prelekcji była poświęcona wizerunkowi Matki Bożej, który wyłania się z treści zawartych w podręcznikach do religii dla dzieci i młodzieży. Z przeanalizowanych treści wydobył trzy Jej role w życiu chrześcijan: Matki, Królowej i Nauczycielki.

We wszystkich trzech rejonach o oprawę liturgiczną Mszy św. zadbali katecheci. W ogłoszeniach podano informacje dotyczące konkursów, które organizowane są w diecezji włocławskiej w ramach przygotowań do nawiedzenia Matki Bożej w jasnogórskim wizerunku. Ponadto nowy diecezjalny koordynator Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, Dariusz Duszeński, poprosił katechetów, by zachęcili uczniów szkół ponadpodstawowych do udziału w tym przedsięwzięciu.

Spotkania zakończyła modlitwa zawierzenia Matce Bożej pracy katechetów.