Przedecz: wystawa fotograficzna poświęcona Prymasowi Tysiąclecia

30 sierpnia 2021 r., tekst i foto: ks. JG

Przedecz: wystawa fotograficzna poświęcona Prymasowi Tysiąclecia

W kościele Świętej Rodziny w Przedczu można przygotowana została wystawa fotograficzna zatytułowana „Stefan Kardynał Wyszyński. Prymas, który patrzył dalej”. Ekspozycja Instytutu Papieża Jana Pawła II w Warszawie przedstawia archiwalne fotografie pochodzące ze zbiorów Instytutu Prymasowskiego, opatrzone komentarzem opracowanym we współpracy z Michaliną Jankowską, członek Instytutu i duchową córką Prymasa Tysiąclecia. Wystawa, jak zaznaczają autorzy, jest próbą ukazania kard. Wyszyńskiego jako osoby nieprzeciętnej, nieugiętego w wierze i mądrego Pasterza w trudnym okresie historii, ale także człowieka tajemnicy. Ekspozycja pomyślana jest jako projekt objazdowy.

Jako pierwsi wystawę obejrzeli pielgrzymi z parafii Wniebowzięcia NMP w Krośniewicach (diecezja łowicka), którzy wraz z proboszczem, ks. Tomaszem Jackowskim, rowerami przyjechali do parafii, gdzie w latach 1930-1931 wikariuszem był ks. Stefan Wyszyński. Dzieje Przedcza, historię kościoła i jego wystrój oraz sprowadzoną do parafii wystawę przedstawił gościom ks. Szymon Jastrzębski, miejscowy wikariusz.