Piotrków Kujawski: Nawiedzenie figury św. Michała Archanioła

25 kwietnia 2018 r., tekst: ks. Konrad Dreszler, zdjęcia: Ireneusz Kucharski

Piotrków Kujawski: Nawiedzenie figury św. Michała Archanioła

W dniach 23-24 kwietnia br. parafia św. Jakuba Apostoła w Piotrkowie Kujawskim przeżywała nawiedzenie figury św. Michała Archanioła, która od 9 kwietnia peregrynuje po diecezji włocławskiej.

Niezwykłe spotkanie rozpoczęło się na granicy parafii, gdzie powitano Niebiańskiego Gościa. Następnie, w asyście policjantów, strażaków i motocyklistów, figura została przeniesiona w uroczystej procesji do kościoła.  W radosnym wydarzeniu nie mogło zabraknąć dzieci, asysty w strojach kujawskich, orkiestry strażackiej, władz samorządowych i pocztów sztandarowych. Nie zawiedli także parafianie, którzy licznie zgromadzili się w piotrkowskiej świątyni.

W powitaniu ks. proboszcz Krzysztof Gąsiorowski wyraził radość z obecności Księcia Niebieskiego pośród powierzonej sobie wspólnoty oraz nadzieję na anielską opiekę nad jej rodzinami wystawionymi współcześnie na różnorakie trudy i niebezpieczeństwa. Mszy świętej przewodniczył pochodzący z Piotrkowa Kujawskiego ks. prał. Sławomir Deręgowski, wikariusz biskupi rejonu włocławskiego, zaś homilię wygłosił ks. Jacek Majbrodzki CSMA. Kaznodzieja podkreślił, że do parafii przybywa nie martwa figura, lecz „żywy pomnik” przesiąknięty mocą Boga, który stworzeniom przybliża samego Stwórcę; dodał również, że jest on omodlony i roznoszący Bożą woń, gdyż przed nim klęczeli święci naszych czasów: Jan Paweł II i Ojciec Pio.

W ramach dwudniowej uroczystości peregrynacyjnej wierni uczestniczyli m. in. w nabożeństwie z modlitwami o uzdrowienie i uwolnienie z nałogów, błogosławieństwie osób chorych, niepełnosprawnych i starszych, błogosławieństwie dzieci i rodziców, adoracji prowadzonej przez grupy parafialne, koronce uwielbienia Boga oraz mieli możliwość przyjęcia szkaplerza św. Michała i wysłuchania okolicznościowych konferencji o świecie aniołów.
Dla parafii nawiedzenie figury św. Michała Archanioła było czasem szczególnej mocy i łaski, w którym Książę Niebieski niezmiernie czuwał nad swoimi czcicielami, pocieszał strapionych, wątpiących, zaniedbanych religijnie i błądzących, myślał o pogrążonych w nałogach i o tych, którzy przestali wierzyć w Boże miłosierdzie. Niech więc zawołanie: „MI-KA-EL, to znaczy: Któż jak Bóg” utwierdza piotrkowian w walce z pokusami zła, aby z anielską pomocą nie zachwiali wiary w sercach i żyli Ewangelią na co dzień.

24 kwietnia figura Świętego Archanioła wyruszyła do kolejnych parafii dekanatu piotrkowskiego. W najbliższych dniach nawiedzenie przeżywać będą: Bytoń, Połajewo, Witowo i Sadlno.