Włocławek: Poświęcenie węglowej figury bł. ks. Jerzego Popiełuszki

23 kwietnia 2018 r., Rafał Kocanowski

Włocławek: Poświęcenie węglowej figury bł. ks. Jerzego Popiełuszki

W niedzielę Dobrego Pasterza, 22 kwietnia br., w przeddzień imienin bł. ks. Jerzego Popiełuszki, we włocławskim Sanktuarium Męczeństwa Błogosławionego Patrona Solidarności sprawowana była Msza św., podczas której poświęcono figurę Męczennika, wykonaną z węgla kamiennego. Jej autorem jest Ireneusz Wierzba, artysta rzeźbiarz z Bielunia. Inicjatorem wydarzenia był o. Damian M. Kosecki CCG, kustosz sanktuarium i proboszcz parafii Matki Bożej Fatimskiej oraz Zarząd Regionu Kujawsko Pomorskiego NSZZ Solidarność 80.

Niecodzienne wydarzenie zgromadziło przy ołtarzu parafian i czcicieli Błogosławionego, a wśród nich m.in.: przedstawicieli wspomnianego wyżej związku zawodowego oraz działającą przy parafii wspólnotę Rycerzy Kolumba.

W homilii ojciec kustosz ukazał ks. Jerzego jako dobrego pasterza ludzi pracy, który bardzo dobrze poznał środowisko, którego stał się kapelanem i dobrym pasterzem. Mimo początkowych obaw przed spotkaniem z robotnikami, bardzo szybko nawiązała się między nimi serdeczna więź, która topiła wszelkie uprzedzenia i lody. „Robotnicy słuchali Jego głosu gdyż widzieli w nim kapłana oddanego ich sprawom i kochającego wszystkich ludzi bez względu na status społeczny czy wykształcenie. To był ich kapłan. Jego głos był im znany i za tym głosem postępowali, a on prowadził ich do Chrystusa Dobrego Pasterza”, mówił kaznodzieja.

Ważnym momentem było poświęcenie przywiezionej przez górników kopalni „Ziemowit” z Górnego Śląska figury bł. ks. Jerzego. Aktu tego dokonał o. Damian Kosecki.

Fundatorami tej wyjątkowej rzeźby są: Zarząd Regionu Kujawsko Pomorskiego NSZZ Solidarność 80 oraz indywidualni ofiarodawcy.