Pierwsza kolumna pielgrzymów diecezji włocławskiej dotarła na Jasną Górę

13 sierpnia 2024 r., Tekst: ks. Przemysław Pilarski, zdjęcia: ks. Mateusz Szurgot, ks. Przemysław Pilarski

Pierwsza kolumna pielgrzymów diecezji włocławskiej dotarła na Jasną Górę

Pierwsza kolumna pielgrzymów pieszych diecezji włocławskiej dotarła na Jasną Górę. Składa się z czterech grup, które łącznie liczyły prawie tysiąc osób. Posługiwało im 28 księży, 6 kleryków, 3 siostry zakonne i 1 brat zakonny.

13 sierpnia na jasnogórskich błoniach na pątników oczekiwał biskup włocławski Krzysztof Wętkowski. Następnie pielgrzymów przywitał diecezjalny duszpasterz pieszych pielgrzymek diecezji włocławskiej, ks. Karol Łazik. Zwrócił uwagę na to, że pątnikom towarzyszyło hasło „Z Maryją uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. Tegoroczne pielgrzymowanie przypadało w roku, w którym obchodzona jest 100. rocznica święceń kapłańskich bł. kard. Stefana Wyszyńskiego i 40. rocznica śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Pielgrzymi modlili się o nowe i święte powołania kapłańskie do włocławskiego seminarium duchownego.

Tegoroczne grupy pielgrzymkowe podążały z Włocławka (grupa amarantowa), Konina (grupa żółta), Turku (grupa zielona) i Dzierżaw (grupa niebieska). W dwu grupach było też 13 osób niepełnosprawnych, którymi opiekowali się wolontariusze.

Pielgrzymi uczestniczyć będą na zakończenie pielgrzymowania we Mszy Św. o godz. 19.30 na Jasnogórskim Szczycie, na zakończenie której zostanie wręczony medal „Peregrinus Mariae” (dla zasłużonego pielgrzyma) Henrykowi Oziębłowskiemu z Dzierżaw. Msza św. transmitowana była na kanale YouTube Jasnej Góry (Msza Święta na Szczycie).