Oratorium MESJASZ G.F. Händla zabrzmi we włocławskiej katedrze

21 września 2019 r., Zdjęcie: Bartosz Michałowski, dyrektor Chóru FN i Chór FN podczas koncertu w katedrze w 2018 r.

Oratorium MESJASZ G.F. Händla zabrzmi we włocławskiej katedrze

Szykuje się prawdziwa uczta dla melomanów. Najbardziej chyba znane oratorium Georga Friedricha Händla Mesjasz w wykonaniu Orkiestry i Chóru Filharmonii Narodowej pod batutą Bartosza Michałowskiego zabrzmi we włocławskiej bazylice katedralnej 13 października br. o godz. 18. Wydarzenie odbywające się pod patronatem biskupa włocławskiego Wiesława Meringa, organizowane przez Kurię Diecezjalną Włocławską, a którego sponsorem głównym jest ANWIL S.A. zwieńczy obchody jubileuszu 450-lecia Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku.

Melomani, mieszkańcy Włocławka i diecezji mają jeszcze w pamięci ubiegłoroczny koncert z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Po raz pierwszy w historii miasta wystąpił wówczas Chór Filharmonii Narodowej. W wypełnionej po brzegi katedrze rozbrzmiały utwory polskich i europejskich kompozytorów. Prowadzony mistrzowską ręką dyrygenta i dyrektora Chóru Bartosza Michałowskiego zespół wykonał utwory a cappella i z towarzyszeniem organów, w tym wybór pieśni kościelnych Henryka Mikołaja Góreckiego czy monumentalne dzieło Feliksa Nowowiejskiego Psalm 136 „Ojczyzna” do słów Jana Kochanowskiego. Z europejskiego dziedzictwa literatury muzycznej zaprezentowane zostały: „Msza Koronacyjna C-dur” Wolfganga Amadeusza Mozarta z udziałem chóru i solistów, „Ave verum” Mozarta, a także przepiękne „Jesus bleibet meine Freude” z jednej z kantat Jana Sebastiana Bacha. Kulminacją koncertu stało się wykonanie „Alleluja” z oratorium Mesjasz Georga Friedricha Händla.

- Entuzjastyczny odbiór koncertu przez publiczność uwidocznił zapotrzebowanie na prezentowanie dzieł kultury wysokiej. Właśnie to doświadczenie sprawiło, że pojawiła się myśl, żeby nie powiedzieć marzenie, by we włocławskiej katedrze melomani mogli usłyszeć oratorium Mesjasz w całości – przyznaje ks. prał. Artur Niemira, kanclerz Kurii, dyrektor koncertu. – Do śmiałego wyznaczania celów zachęcił dyrektor Chóru FN Maestro Bartosz Michałowski, a doskonała współpraca z ANWIL S.A. w przygotowaniu dla mieszkańców miasta koncertu na tym poziomie zrodziła chęć kontynuowania tej współpracy w kolejnych latach. Jej owocem, 13 października stanie się wydarzenie artystyczne wieńczące jubileusz 450-lecia jednego z najstarszych seminariów duchownych w Polsce, które wykształciło tak zasłużonych dla Kościoła i Polski mężów, jak Stefan Kardynał Wyszyński, Prymas Tysiąclecia – przyznaje ks. Niemira dodając: – Serdecznie zapraszamy na to wyjątkowe wydarzenie artystyczne wszystkich miłośników muzyki klasycznej i przyjaciół włocławskiej katedry.

Georg Friedrich Händel MESJASZ HWV 56

Orkiestra i Chór Filharmonii Narodowej
Justyna Jedynak-Obłoza – sopran
Joanna Gontarz – alt
Andrzej Marusiak – tenor
Krzysztof Chalimoniuk – bas

Bartosz Michałowski - dyrygent

Wstęp na koncert jest wolny.

Sponsor główny koncertu