Obłóczyny alumnów włocławskiego WSD

30 października 2021 r., tekst: al. MM; foto: ks. JG, al. PC

Obłóczyny alumnów włocławskiego WSD

W sobotę, 30 października br., o godz. 15.00, podczas Eucharystii trzech alumnów III roku WSD we Włocławku otrzymało sutannę.

Homilię wygłosił ks. dr Ireneusz Światek, rektor WSD. Kaznodzieja we wstępnych słowach wyeksponował, że „usłyszane przed chwilą słowo Boże, nie jest o kimś kiedyś, ale o nas teraz”.

Odwołując się do treści Ewangelii (Łk 14,1.7-11) ksiądz rektor zaznaczył, że „Pan Jezus przyszedł do domu pewnego przywódcy faryzeuszów, by w piękny sposób dopełnić święta szabatu. Dopełnieniem był wspólny posiłek. Ale kiedy Jezus zobaczył niestosowne zachowanie biesiadników, zaczął je komentować”. Kaznodzieja zauważył, że Jezus zawsze wykorzystuje sytuacje życia, by głosić Dobrą Nowinę, czyli nowy sposób postrzegania rzeczywistości. „Jestem przekonany, że Jezus wykorzystuje dziś moment obłóczyn, by i nas uczyć nowego myślenia. Nie szukajmy chwały własnej, tam gdzie jej nie ma” – tłumaczył, akcentując, że sutanna nie może i nie powinna być powodem do wywyższania się.

W dalszej refleksji, homilista przywołał postacie św. Stanisława Kostki, bł. Stefana Wyszyńskiego, św. Męczenników WSD -  bł. Henryka Kaczorowskiego, bł. Bronisława Kostkowskiego, bł. Tadeusza Dulnego oraz bł. Męczenników Eucharystii i Jedności Kapłańskiej. Zaznaczył, że wspólnym mianownikiem, który ich spaja to słuchanie i przyjmowanie z wiarą słowa Bożego.

Zwracając się do alumnów postulantów, życzył z mocą:  „uczcie się życia od Tego, który życie posiada. Przekonujcie się, każdego dnia coraz bardziej, że nie ma lepszej drogi, niż ta, gdzie Przewodnikiem jest Jezus Chrystus”.

„Słowa szczególnej podzięki kieruję pod adresem rodziców naszych alumnów z III roku. Dziś jesteście dumni, że ci reprezentanci młodego pokolenia, chcą podjąć, taką a nie inną formę życia. Ale proszę was, abyście na tym nie pozostawali. Módlcie się za nich i za nas, profesorów i moderatorów, którzy na co dzień próbujemy im towarzyszyć, byśmy robili to właściwie” – mówił homilista.

„Wbrew temu, co lansuje współczesny świat, jesteśmy sobie nawzajem potrzebni. Bo wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku. Dlatego módlmy się wszyscy za siebie nawzajem, abyśmy mogli spotkać się kiedyś u kresu naszej drogi” - zakończył  homilię ks. Świątek.

Szatę duchowną przyoblekli: al. Mateusz Halik z parafii Piotrków Kujawski, Krystian Rybowicz z par. Wniebowzięcia NMP w Lipnie oraz Dawid Staszak z parafii Kramsk.

Uroczystość przy ołtarzu Pańskim zgromadziła duchowieństwo i rodziny alumnów.

Przyjęcie szaty duchownej poprzedził dzień skupienia alumnów roku III w Bytoniu, który poprowadził ks. Remigiusz Zacharek, ojciec duchowny WSD.

Eucharystii śpiewem towarzyszyła schola klerycka pod dyrekcją ks. prof. Marcina Ziółkowskiego.