Msza Święta na zakończenie roku szkolnego włocławskiego „Długosza”

25 czerwca 2021 r., tekst: ks. JB, foto: KJ

Msza Święta na zakończenie roku szkolnego włocławskiego „Długosza”

Zgodnie z tradycją, na zakończenie roku szkolnego (25 czerwca) uczniowie Zespołu Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza we Włocławku, gromadzą się na Mszy św. sprawowanej w bazylice katedralnej pod przewodnictwem Biskupa Włocławskiego. Tak samo było w tym roku. Eucharystia rozpoczęła się o godz. 9.00.

Tuż przed rozpoczęciem liturgii zabrał głos ks. Jacek Kędzierski, wyrażając radość i wdzięczność z faktu, że rok szkolny 2020/2021 kończy Eucharystia pod przewodnictwem nowego Pasterza Diecezji. Ze wzruszeniem w głosie Ksiądz Dyrektor krótko przedstawił Biskupowi Ordynariuszowi ciekawą historię katolickiej Szkoły Długosza.

O przekaz słowa Bożego i oprawę muzyczną zadbali uczniowie liceum. W homilii Ksiądz Biskup, odnosząc się do czytań z liturgii słowa, wskazał na biblijną postać Abrahama, który otrzymał od Boga więcej niż oczekiwał. Ten fragment Księgi Rodzaju stanowił odniesienie do sytuacji każdego ucznia i zachętę, by uwierzyć w to, że z Bożą pomocą możliwe jest wznieść się ponad przeciętność i wiele osiągnąć . Ponadto Ksiądz Biskup, używając piłkarskiej metaforyki, przestrzegł przed zagrożeniem indywidualizmem jako formą egoizmu. Porównując wspólnotę do drużyny piłkarskiej, zauważył, że sukces tkwi we współpracy i wspieraniu się w działaniach. Biskup Włocławski nie krył też rozczarowania ostatnim występem polskiej reprezentacji narodowej. Kończąc homilię Pasterz Diecezji życzył wszystkim zebranym nabrania sił fizycznych i duchowych podczas wakacji.

Przed błogosławieństwem najlepsi uczniowie zostali wyróżnieni Medalem ZSK: za najlepsze wyniki w cyklu edukacyjnym SP otrzymała go Aleksandra Skowron z kl. VIIIb, a za wzorowe wypełnianie misji szkoły katolickiej został nagrodzony Witold Przewozikowski z tej samej klasy.

Na zakończenie Eucharystii przedstawiciele uczniów zwrócili się do Księdza Biskupa, życząc, by jako 77. ordynariusz diecezji zdobywał ludzi dla Chrystusa i Kościoła. Ofiarowali przy tym, jako pamiątkę wspólnie przeżytej Mszy św., wizerunek Matki Bożej Dobrej Rady, szkolny album i bukiet kwiatów.

Umocniona pasterskim błogosławieństwem społeczność ZSK w radosnej atmosferze udała się do gmachu szkoły po odbiór świadectw swych intelektualnych osiągnięć.