Modlitwa brewiarzowa we włocławskiej katedrze

15 kwietnia 2022 r., ks. AT

Modlitwa brewiarzowa we włocławskiej katedrze

Wielki Piątek to dzień męki i śmierci Pana Jezusa. Tego dnia Kościół nie sprawuje Mszy św. Nie ustaje jednak w modlitwie.

W wielkopiątkowy poranek Lud Boży zgromadził się w bazylice katedralnej, aby pod przewodnictwem biskupa diecezjalnego Krzysztofa Wętkowskiego celebrować Liturgię Godzin.

We wspólnym śpiewie psalmów Godziny Czytań i Jutrzni oraz słuchaniu fragmentu Listu do Hebrajczyków i Katechezy chrzcielnej św. Jana Chryzostoma, wierni rozważali moc krwi Chrystusowej, która wypłynęła z boku Zbawiciela na krzyżu i jest znakiem chrztu i Eucharystii.

W Wielki Piątek katolicy adorują Najświętszy Sakrament znajdujący się od wielkoczwartkowego wieczoru w ciemnicy. W wielu kościołach o godz. 15.00, w godzinie śmierci Pana Jezusa, odmawiana jest Koronka do Bożego Miłosierdzia lub odprawia się nabożeństwo Drogi Krzyżowej.

Wieczorem sprawowana jest Liturgia Męki Pańskiej, na którą składa się liturgia słowa z opisem Męki Pańskiej według św. Jana, naocznego świadka wydarzeń, modlitwa wiernych, odsłonięcie i adoracja krzyża, obrzęd Komunii św. i przeniesienie Najświętszego Sakramentu do symbolicznego grobu.