Wielkopiątkowa Liturgia Męki Pańskiej w katedrze


15 kwietnia 2022 r., tekst: al. MM; foto: al. PC

Wielkopiątkowa Liturgia Męki Pańskiej w katedrze

W Wielki Piątek o godz. 18.00 w bazylice katedralnej rozpoczęła się Liturgia Męki Pańskiej, której przewodniczył ks. prał. Michał Krygier, kustosz bazyliki. W nabożeństwie uczestniczyli: biskup włocławski Krzysztof Wętkowski, ksiądz biskup Stanisław Gębicki, kapituła katedralna, profesorowie i moderatorzy Wyższego Seminarium Duchownego, alumni, siostry zakonne oraz wierni świeccy.
 
Po wysłuchaniu czytań ze Starego i Nowego Testamentu oraz opisu Męki Pańskiej według św. Jana, śpiewanej przez alumnów i chór katedralny, ks. prał. Krygier wygłosił homilię. Na początku skierował do zebranych pytanie: „Czy byłeś na wzgórzu Golgoty, gdy krzyżowali naszego Pana? Czy słyszałeś głuchy odgłos młotka, uderzającego z wielką wściekłością w gwoździe? Czy w twoje uszy wdarł się ból ciała rozdzieranego żelazem? Czy ty tam byłeś?”. Kaznodzieja dalej wskazał, że każdy wierzący był obecny pod krzyżem Jezusa. „Cała ludzkość stanęła w tym szczególnym dniu u stóp samotnego wzgórza, w oczekiwaniu momentu przełomu i zwrotu. Początkiem czegoś nowego”.
 
Następnie homilista wskazał na trudną prawdę, mówiącą o ludzkiej współodpowiedzialności za śmierć Chrystusa. „My jesteśmy winni śmierci Jezusa. I ten dramat wraca za każdym razem, gdy człowiek mówi, że Bóg nie ma racji, że jego prawo jest mało aktualne i staroświeckie”.
 
Kaznodzieja wskazał także na najważniejszą prawdę związaną z tajemnicą śmierci Jezusa: „Na krzyżu przegrała śmierć, grzech i ludzka słabość. Prawdziwy baranek został zabity po to, by Jego krew ocaliła wszystkich ludzi, bez wyjątku”. Następnie odwołując się do słów św. Jana, powiedział: „Tak Bóg umiłował świat, że Syna Swego Jednorodzonego dał”.
 
Na zakończenie przewodniczący Liturgii Wielkiego Piątku wskazał nadzieję płynącą z krzyża: „Przyjdźcie do Jezusa, po prostu przyjdźcie i żyjcie… Amen” - zakończył Kustosz bazyliki katedralnej.
 
Kolejnym punktem wielkopiątkowej liturgii było odsłonięcie i adoracja drzewa krzyża, na którym dokonało się zbawienie świata oraz zwycięstwo Jezusa nad śmiercią i szatanem. 
 
Choć w Wielki Piątek Kościół nie sprawuje Mszy św., to jednak nie przestaje karmić swoich wiernych Ciałem Chrystusa. Komunia św. była szczególnym momentem zjednoczenia ze Zbawicielem, który umiłował człowieka aż do śmierci. 
 
Ostatnią częścią Liturgii Męki Pańskiej było przeniesienie Najświętszego Sakramentu do symbolicznego Grobu, przy którym wszyscy chętni śpiewali część Gorzkich żali.
 
W głębokim przeżyciu liturgii pomagał chór katedralny pod dyrekcją ks. Marcina Ziółkowskiego.