Maturzyści Diecezji Włocławskiej - wszystko postawili na Maryję

17 marca 2021 r., Dariusz Duszeński

Maturzyści Diecezji Włocławskiej - wszystko postawili na Maryję

W związku z trwającą pandemią Covid-19 pielgrzymka maturzystów Diecezji Włocławskiej nie mogła się odbyć w tym roku w tradycyjnej formie. Zamiast tego w intencji wszystkich osób, które w tym roku zdawać będą egzamin dojrzałości z Diecezji Włocławskiej we wtorek 16 marca 2021 r. przybyła jedynie delegacja maturzystów z Zespołu Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza i III Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej z Włocławka.

Wraz z maturzystami do Jasnogórskiej Pani przybyli ks. kan. dr Henryk Witczak proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela we Włocławku, ks. dr Jacek Buta - zastępca dyrektora wydziału katechetycznego diecezji włocławskiej, ks. Szymon Jastrzębski, który wygłosił homilię i rozważania w godzinie Apelu Jasnogórskiego.

Na rozpoczęcie Mszy Świętej ks. Witczak skierował słowo do maturzystów powierzając ich wszystkich Matce Bożej, ufając, że wielu dzięki transmisji telewizyjnej łączy się w tej modlitwie, w tym bardzo szczególnym miejscu. Polecając ich Panu Bogu, by nie tylko zdali egzaminy z poszczególnych przedmiotów, ale rzeczywiście, by był to dla nich też początek egzaminu dojrzałości, którym jest całe życie, a dojrzałość to przecież dokonywanie mądrych wyborów, rozeznawanie tego, do czego zaprasza nas Pan Bóg, mądre odróżnianie tego, co dobre i złe. O to wszystko prosimy dla maturzystów, o to, co z woli Bożej dla nich najlepsze”.

Ksiądz Szymon Jastrzębski w swoich rozważaniach podkreślił, „że od Maryi chcemy uczyć się zawierzenia, większej wiary, ufnej nadziei i otwartej względem Boga i człowieka miłości. Byśmy co dnia pojmowali sens i wartość ludzkiego życia i istnienia zanurzonego w Bogu to z Niego się poczyna i do Niego powraca. Zatem nie możemy żyć jak się nam podoba - życiem nie swawolić, ale żyć tak jak wskazuje nam Boża Matka i Boży Syn jak dzieci Tego samego Boga”. Kaznodzieja prosił maturzystów, aby wszystko postawili na Maryję.

Na zakończenie Apelu Jasnogórskiego przedstawiciele maturzystów zawierzyli Jasnogórskiej Pani swoje życie, całą młodzież by to ona stawała się fundamentem pod budowę cywilizacji miłości na miarę trzeciego tysiąclecia. Prowadź nas Matko do Jezusa i Jemu nas oddawaj. Maturzystom diecezji włocławskiej w pielgrzymce, w tym trudnym czasie pandemii towarzyszyli również nauczyciele i katecheci wspomnianych szkół.