Kapłańska pielgrzymka do sanktuarium św. Józefa

13 marca 2021 r., Ks. Janusz Bartczak

Kapłańska pielgrzymka do sanktuarium św. Józefa

Włocławskie sanktuarium św. Józefa w poszczególne piątki Wielkiego Postu nawiedzają różne wspólnoty, by włączyć się w prowadzenie Drogi Krzyżowej. Byli już m.in. mieszkańcy i pracownicy schroniska Caritas, wychowawcy i klerycy Wyższego Seminarium Duchownego, pracownicy włocławskiej służby zdrowia, uczniowie miejscowych szkół.

12 marca swoją pielgrzymkę odbyli członkowie Kapituły Bazyliki Katedralnej we Włocławku oraz księża proboszczowie biskupiego miasta. Owoce pasyjnego nabożeństwa ofiarowali w intencji osobistego uświęcenia, nowych i szlachetnych powołań kapłańskich oraz o Boże błogosławieństwo i opiekę św. Józefa dla Włocławka i całej diecezji.

Ks. inf. prof. Krzysztof Konecki, prepozyt Kapituły, który przewodniczył Drodze Krzyżowej, zawierzył św. Józefowi całą diecezję w następujących słowach:

Święty Józefie, Dziewiczy Małżonku Maryi, Opiekunie Kościoła Świętego i patronie naszej Diecezji. Na zakończenie tej Drogi Krzyżowej sprawowanej w Twoim Sanktuarium i w roku Twojego Wielkiego Jubileuszu przychodzimy do Ciebie, aby Twojej przemożnej opiece zawierzyć cały Kościół Włocławski.

Nasz Wielki Patronie: w tym czasie zamętu i niepokoju szukamy u Ciebie opieki i sił w pokonywaniu codziennych trudności i lęków.

Święty Józefie, Patronie Kościoła Świętego, miej w Swej opiece duchowieństwo diecezji włocławskiej, jej biskupów, prezbiterów i diakonów. Otocz swoją miłością ojców, siostry i braci zakonnych. Zachowaj wszystkich w prawdziwej wierze i jedności.

Oddajemy pod Twoją opiekę wszystkie rodziny. Upraszaj im wzajemną miłość i pokój, pomagaj w wychowaniu dzieci, wspieraj w codziennych troskach i kłopotach. Spraw, aby rodzina była miejscem, gdzie chroni się życie i troszczy o katolickie wychowanie kolejnych pokoleń Polaków.

Święty Józefie, Patronie samotnych i opuszczonych, oddajemy pod Twoją opiekę wszystkich ludzi bezbronnych, bezdomnych, chorych  i cierpiących, tych, którym najtrudniej dzisiaj żyć.

Święty Józefie, uwrażliwiaj nas na ludzką biedę i spraw, abyśmy jako kapłani nie przechodzili obojętnie obok tych, którzy czekają na naszą pomoc.

Prosimy Cię, Święty Józefie, spraw, abyśmy wpatrując się w świętość Twojego życia umieli w duchu posłuszeństwa rozeznać i wypełniać wolę Bożą, kierując nasze starania i wysiłki ku większej Chwale Boga, który żyje i króluje na wielki wieków. Amen.

Święty Józefie, patronie naszej Diecezji  - módl się za nami!