Licheń: Pierwszy Marsz dla Życia i Rodziny
13 czerwca 2022 r., tekst i foto: JZPo raz pierwszy w licheńskim sanktuarium w niedzielę, 12 czerwca, odbył się Marsz dla Życia i Rodziny. W radosnym pochodzie wzięło udział około 500 osób dając świadectwo znaczenia rodziny, sakramentu małżeństwa i wartości chrześcijańskich.
12 czerwca to wyjątkowa data w licheńskim kalendarzu. 18 lat temu, 12 czerwca 2004 roku miało miejsce uroczyste poświęcenie bazyliki, która jest wotum narodu polskiego na nowe milenium chrześcijaństwa. Wówczas to, z tej okazji św. Jan Paweł II skierował telegram, w którym napisał: „Kiedy w roku 1999 dane mi było nawiedzić Licheń, patrzyłem na tę ogromną budowlę z myślą, że jej architektoniczny rozmach jest wyrazem wiary i miłości do Maryi i Jej Syna.” Niedziela, 12 czerwca była obchodzona jako Dzień wdzięczności fundatorom i budowniczym bazyliki licheńskiej.
Południowej Mszy św. przewodniczył ks. Janusz Kumala MIC, kustosz licheńskiego sanktuarium. W homilii podkreślił, że tajemnica Boga jest tajemnicą jedności i miłości, Trójcy Przenajświętszej, która objawia się w każdym z nas, stworzonych na obraz Boga Trójjedynego.
„Jesteśmy powołani do miłości i relacji. Bóg nią nas obdarza i uzdalnia do niej. Czasami trudno nam kochać, nawet najbliższych, i przyjmować miłość ze strony innych, bo pokusa samowystarczalności jest duża. Źródłem trudności jest brak żywej więzi z Bogiem. Maryja w grąblińskim lesie w 1850 r. nawoływała, by nieustannie się nawracać, przemieniać siebie” – mówił. Ks. Kumala. Zakonnik zwrócił także uwagę na wartość małżeństwa, rodziny i życia: „Kiedy obecność Chrystusa jest fundamentem, to małżeństwo staje się odblaskiem Boga. Warto, by ta relacja była oparta na miłości pełnej poświęcenia, która przynosi szczęście, wtedy małżeństwo otwiera się na nowe życie podarowane od Boga. Jeśli zabraknie czegoś w relacji małżeńskiej, cierpi cała rodzina, również dzieci. Dlatego tak ważna jest dbałość o powołanie do życia małżeńskiego. Spójrzmy na powołanie małżeńskie i rodzinne jako współpracę z Bogiem Trójjedynym” – zachęcał ksiądz kustosz.
Marianin przypomniał też, że wszyscy wierni, w których odbija się oblicze Boga, stanowią wspólnotę Kościoła, braci i sióstr. To dzięki wspólnocie powstała licheńska bazylika. „Jan Paweł II powiedział na placu przed bazyliką, że ta świątynia jest znakiem miłości i wiary w Boga i Maryję. Wykorzystajmy obecność w licheńskim sanktuarium, by odnowić swoje życie, również małżeńskie i rodzinne” – zakończył ks. Kumala.
Po Mszy Świętej spod bazyliki wyruszył Marsz dla życia i rodziny, którego tegoroczne hasło brzmi: „I ślubuję Ci”. Około pół tysiąca osób śpiewając i modląc się obeszło sanktuarium podążając ulicą Toruńską, by powrócić przed bazylikę. Pochód odbył się także przy dźwiękach utworów wykonanych przez Sanktuaryjny Kwintet Dęty, wśród których znalazły się także piosenki Arki Noego. Do wspólnej modlitwy i śpiewu, a przede wszystkim do dawania świadectwa o świętości rodziny uczestników zachęcał ks. Adam Stankiewicz MIC, wicekustosz bazyliki, który poprowadził marsz. Hasło wydarzenia: „I ślubuję Ci”, nawiązujące do przysięgi małżeńskiej, zwraca uwagę na miłość małżeńską i trwałość sakramentu, co jest warunkiem szczęścia całych rodzin. Licheński Marsz dla Życia i Rodziny zakończył się wspólnym zdjęciem i błogosławieństwem zebranych.
W czwartek, 16 czerwca Kościół świętuje uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało). Procesja eucharystyczna w Licheniu wyruszy od kościoła parafialnego po Mszy św. o godz. 10.00 i zakończy w bazylice ok. 13.00. Zaraz po procesji odbędzie się Msza św.
Najbliższa niedziela, 19 czerwca, w licheńskim sanktuarium rozpocznie Diecezjalne Dni Rodziny (szczegółowe informacje i program w Biurze Obsługi Pielgrzyma). Tego dnia w bazylice obchodzony będzie Dzień Ojca - po Mszy św. o godz. 12.00 odbędzie się zawierzenie ojców św. Józefowi i indywidualne błogosławieństwo ojców.