Ks. Janusz Gręźlikowski wikariuszem generalnym diecezji włocławskiej

17 czerwca 2024 r., tekst: ks. AT; foto: idziemy.pl

Ks. Janusz Gręźlikowski wikariuszem generalnym diecezji włocławskiej

W poniedziałek, 17 czerwca, biskup włocławski Krzysztof Wętkowski mianował ks. prał. dr. hab. Janusza Gręźlikowskiego, dotychczasowego oficjała, czyli przewodniczącego, Sądu Kościelnego Diecezji Włocławskiej, wikariuszem generalnym diecezji włocławskiej. Zastąpi on na tym stanowisku ks. prał. dr. hab. Wojciecha Frątczaka, który z dniem 1 lipca przechodzi na emeryturę.

Uroczystość miała miejsce w domu biskupów włocławskich. Bp Wętkowski dziękując ustępującemu wikariuszowi generalnemu podkreślił jego wieloletnią pracę w kurii diecezjalnej oraz Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku.

Wikariusz generalny to duchowny (biskup pomocniczy lub kapłan) wyznaczony przez biskupa diecezjalnego do pomocy w zarządzaniu diecezją jako jego pełnomocnik.

Ks. Janusz Gręźlikowski urodził się w 1954 r. w 1979 r. przyjął święcenia prezbiteratu. W 1984 na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego na podstawie napisanej pod kierunkiem ks. prof. Piotra Hemperka rozprawy pt. „Komunia św. wiernych obrządku łacińskiego w świetle polskiego ustawodawstwa synodalnego w Polsce przedrozbiorowej” otrzymał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego. W 2000 na Wydziale Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie na podstawie dorobku naukowego oraz rozprawy pt. „Recepcja reformy trydenckiej w diecezji włocławskiej w świetle ustawodawstwa synodalnego” uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego. Został profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i kierownikiem Katedry Historii Prawa Kanonicznego na Wydziale Prawa Kanonicznego tej uczelni. Od 1992 r. był oficjałem Sądu Kościelnego.