Konin: Pierwsza w nowym roku Msza św. trzeźwościowa i koncert Irka Głyka

29 stycznia 2018 r., tekst: Anna Wysocka; zdjęcia: Krzysztof Jan Rybczyński

Konin: Pierwsza w nowym roku Msza św. trzeźwościowa i koncert Irka Głyka

W niedzielę, 28 stycznia, w kościele św. Wojciecha w Koninie sprawowana była, pierwsza w tym roku, Msza św. trzeźwościowa, której przewodniczył i homilię wygłosił duszpasterz trzeźwości diecezji włocławskiej, ks. Paweł Śmigiel.

Po Eucharystii organizatorzy projektu „Trzeźwienie przez kulturę” zaprosili koninian do auli pod plebanią, na koncert wibrafonisty Irka Głyka i jego córki, Kingi, grającej na basie.

W homilii kaznodzieja, nawiązując do Ewangelii św. Marka, podkreślił wyjątkowość nauczania Jezusa Chrystusa. Tylko bowiem Mesjasz mógł zadziwić swoją nauką Uczonych w Piśmie. Zwrócił również uwagę na to, że duchy nieczyste rozpoznały w Jezusie Boga! Ksiądz Śmigiel nawiązał przy tym do wszelkich uzależnień, które są też zniewoleniem i bez interwencji Jezusa Chrystusa nie może być mowy o uzdrowieniu!

Dopełnieniem homilii diecezjalnego duszpasterza trzeźwości występ Ireneusza Głyka - wybitnego wibrafonisty i kompozytora. Ten znany na całym świecie Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej katowickiej Akademii Muzycznej, stypendysta słynnej bostońskiej Berklee College Of Music i zdobywca wielu nagród na konkursach i festiwalach, dał podczas koncertu prawdziwe świadectwo wiary. Opowiadając historię swojej kariery – która o mały włos, nie doprowadziła do rozbicia rodziny – wyznał, że w pewnym momencie –kiedy był na szczycie jako muzyk, ale na dnie jako człowiek – zaczął modlić się do Jezusa o pomoc i światło. Wierzył, że Chrystus wybaczy mu wszystkie jego grzechy i przewinienia, wyrzuci z niego wszelkie zepsucie i da siłę do nowego życia! Dlatego ze wzruszeniem zadedykował Panu Bogu, jako dziękczynienie, pieśń: „Będę Cię chwalił Boże”. Ulubiony wibrafonista Natalii Niemen, Mietka Szcześniaka, czy Ewy Urygi zachwycił również konińską publiczność, czego dowodem były owacje na stojąco na zakończenie występu!

Podczas koncertu ojca, na gitarze basowej towarzyszyła córka, Kinga, która jest uznawana za najlepszą basistkę młodego pokolenia!

To kulturalne wydarzenie było możliwe m.in. dzięki finansowemu wsparciu Prezydenta Miasta i Proboszcza Miejsca, przy współpracy z KDK. Organizatorami koncertu byli redaktor naczelna tygodnika „Adalbertus” i diecezjalny duszpasterz trzeźwości.