120-lecie Miejskiej Orkiestry Dętej OSP w Sieradzu

29 stycznia 2018 r., ks. Krzysztof Mętlewicz

120-lecie Miejskiej Orkiestry Dętej OSP w Sieradzu

28 stycznia br. w sieradzkiej kolegiacie rozbrzmiały licznie zebrane instrumenty dęte. Wszystko za sprawą wielkiego jubileuszu 120 rocznicy powstania Miejskiej Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Sieradzu. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 16:00 w kościele farnym p.w. Wszystkich Świętych, z którym orkiestra jest związana.

Obchody jubileuszowe rozpoczęła uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem ks. inf. Mariana Bronikowskiego – proboszcza sieradzkiej kolegiaty. Orkiestra zadbała nie tylko o muzyczną oprawę Mszy św., lecz również czynnie zaangażowała się w proklamację Liturgii Słowa. Okolicznościowe słowo wygłosił ks. inf. Bronikowski. Podkreślił on wielką pasję, jaka przyświecała założycielom orkiestry dętej. Wskazał tym samym, że przykład niezwykle zapalonych do działania pierwszych członków orkiestry pokazuje, jak bardzo sieradzkim artystom leżała na sercu sprawa założenia i rozwijania wielkiej orkiestry strażackiej. Życzył tym samym, aby każdy z parafian obudził w sobie chrześcijańską pasję dbania o wspólnotę Kościoła i otworzył się na natchnienia Ducha Świętego Ożywiciela.

Po zakończonej Eucharystii wszyscy udali się do parafialnego Domu Katolickiego, gdzie w drugiej części jubileuszu miał miejsce niezwykły koncert sieradzkiej orkiestry. Uczestników powitał kierownik orkiestry p. Andrzej Czapnik, zaś grających jubilatów prowadził ich kapelmistrz – p. Damian Michaluk. Wśród wykonywanych utworów można było usłyszeć między innymi żywiołowe marsze koncertowe, wzruszające fragmenty muzyki filmowej, czy porywające współczesne aranżacje znanych utworów musicalowych. Słuchacze nie kryli swojego zachwytu i przejęcia, które okazywali gromkim aplauzem.

Aktualnie orkiestra składa się z 35 stałych członków  w różnym wieku i działa przy Sieradzkim Centrum Kultury. Często występuje publicznie podczas świąt państwowych, na scenach sieradzkich instytucji kulturalnych oraz  w czasie obchodów świąt liturgicznych w sieradzkiej farze.