Konin: Msza św. trzeźwościowa i koncert „Jesień z harfą”


26 września 2021 r., teskt Anna Wysocka; foto: Izabela Kolasińska

Konin: Msza św. trzeźwościowa i koncert „Jesień z harfą”

W niedzielę, 26 września, o godz. 18.00 w kościele św. Wojciecha w Koninie Morzysławiu sprawowana była Msza św. w intencji trzeźwości narodu i w rodzinach, której przewodniczył ks. Paweł Śmigiel, duszpasterz trzeźwości diecezji włocławskiej. Po Eucharystii gościem projektu „Trzeźwienie przez kulturę” był urodzony w Kostaryce harfista Carlos Pena Montoya.
 
Tradycyjnie, Msza św. trzeźwościowa sprawowana była w ostatnią niedzielę miesiąca. Była to pierwsza msza po wakacyjnej przerwie. W homilii ks. Śmigiel nawiązując do niedzielnych tekstów liturgii słowa, wyjaśnił destrukcyjny mechanizm zazdrości, tłumacząc, że „zarówno zazdrość, złość, smutek są częścią naszego życia, a zrozumienie ich mechanizmów może spowodować, że nauczymy się nad nimi panować, ale nie przestaniemy ich odczuwać. Ludzie obsesyjnie zazdrośni nie są w stanie racjonalnie myśleć, mają problem z relacją z Panem Bogiem i swoim otoczeniem, często nadużywają alkoholu. Zazdrość to nieprzyjemne uczucie, na które reaguje się w przeróżny sposób, podobnie jak reagowali apostołowie”. Nawiązując bezpośrednio do słów Ewangelii, kaznodzieja powiedział, że wyliczanie części ciała jako powodu do grzechu i pozbawiania się ich, nie należy rozumieć dosłownie, ale jako przenośnię. „Wielkim problemem jest odcinanie się od źródła zła, które niszczy człowieka. Bywa ono boleśniejsze, niż ucinanie nogi czy ręki. Wiedzą o tym ludzie, którzy uwikłali się w toksyczny świat zniewolenia od władzy, pieniędzy, wpływów, narkotyków”, mówił ks. Śmigiel.
 
Po Eucharystii licznie zgromadzeni wierni uczestniczyli w niezwykłym koncercie. Na harfie włoskiej zagrał jeden z najlepszych harfistów w Europie - Carlom Pena Montoya. Muzyk naukę gry na harfie w wieku lat 11 pod kierunkiem pierwszej harfistki Narodowej Orkiestry Symfonicznej w Kostaryce. Następnie pierwszej harfistki Orkiestry Symfonicznej Baltimore. Przez kilka lat studiował grę na fortepianie na Uniwersytecie Kostaryki w San Jose, po czym kontynuował edukację muzyczną na Uniwersytecie Narodowym w Heredii. W tym czasie zajmował stanowisko pierwszego harfisty w Zespole Symfonicznym Narodowego Instytutu Muzycznego w Kostaryce.     
 
Od 15 lat mieszka w Europie. Na Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu ukończył z wyróżnieniem studia I stopnia w klasie prof. Helgi Storck. W tym czasie współpracował z orkiestrami i zespołami symfonicznymi w Niemczech, Austrii, Polsce i Tajlandii. Wybitnie uzdolniony był wielokrotnym stypendystą! Został wybrany na członka fundacji „Yehudi Menuhin Live Music Now” organizującej koncerty charytatywne. Od roku 2012 jest I harfistą Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina w Gdańsku. W 2014 ukończył studia magisterskie w klasie prof. Helgi Storck w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach i rozpoczął swoją aktywność jako pedagog, ucząc gry na harfie w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku oraz w Szkole Muzycznej im. Zygmunta Noskowskiego w Gdyni. 
 
W Koninie Carlom Pena Montoya zagrał repertuar klasyczny. Zachwyconą wirtuozerią publiczność artysta porwał w świat dźwięków J.S. Bacha, G.F. Haendla, Alfreda Holy, a także Samuela Pratta i C. Debussy. Długo oklaskiwany „Duke” B. Andresa powrócił na prośbę publiczności w gromkich bisach. Po koncercie publiczność miała sposobność nie tylko z bliska przyjrzeć się temu pięknemu instrumentowi, ale również na nim zagrać!  Projekt raz jeszcze pokazał, że aby uczestniczyć w tzw. kulturze wyższej nie trzeba szukać wielkich ośrodków miejskich.
 
Koncert odbył się dzięki współfinansowaniu przez miasto Konin i parafię św. Wojciecha przy współpracy z KDK. Organizatorami byli duszpasterz trzeźwości diecezji włocławskiej i tygodnik „Adalbertus”, działajmy od 17 lat przy parafii św. Wojciecha.