Konin: ks. Henryk Witczak objął kanonicznie parafię św. Wojciecha

5 września 2021 r., tekst: Jan Walczak; foto: Izabela Kolasińska

Konin: ks. Henryk Witczak objął kanonicznie parafię św. Wojciecha

W niedzielę, 5 września, miało miejsce kanoniczne objęcie parafii św. Wojciecha w Koninie przez nowego proboszcza - ks. kan. dr. Henryka Witczaka.

Na początku Mszy św. przedstawiciele wspólnoty parafialnej powitali swojego nowego duszpasterza, życząc zapału do budowania oraz pragnienia, by wspólny dom był przepełniony miłością, wzajemnym zrozumieniem, a przede wszystkim prawdami ewangelicznymi. Zapewnili też o modlitwie.

Przedstawicielka wspólnot działających przy parafii św. Wojciecha, Bogumiła Janiak, zauważyła, że ks. Henryk Witczak otrzymał dekret 2 sierpnia, we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Anielskiej. „Nasz Pan Jezus Chrystus powierzył Twoje, pośród nas, pasterzowanie swojej Przeczystej Matce, złożył je w Jej ręce i w Jej Sercu. To Ona będzie zabiegać o to, by Twoje ojcowskie serce biło nieustannym rytmem Serca Jej Syna, Ona też dopomoże Ci wypełnić najtrudniejsze i najważniejsze wobec Boga zadanie, abyśmy miłowali Go całym sercem!” - wybrzmiało w powitaniu.

W nawiązaniu do słowa "Effatha", to znaczy: otwórz się, które wybrzmiało w Ewangelii dnia, w homilii ks. Witczak przypomniał pierwsze słowa Jana Pawła II do zgromadzonych na Placu św. Piotra: „Otwórzcie drzwi Chrystusowi. Nie bójcie się. Otwórzcie drzwi Chrystusowi”. Dlatego, wciąż, na nowo, trzeba by przekonywać, żeby otwierać serca na Chrystusa, mówił homilista, zaznaczając, że „w historii nigdy nie było łatwych czasów, ale zawsze Prawo Boże zwyciężało; wygrywali ci, którzy żyli według wiary; oni szli dalej, o nich pamiętali wszyscy”.

Wprowadzenia dokonał ks. prał. Sławomir Kasprzak, dziekan dekanatu konińskiego II, przed którym to nowy proboszcz złożył wyznanie wiary a także przysięgę wierności strzeżenia i przekazywania depozytu wiary.

Na zakończenie  ksiądz Witczak dziękując wszystkim obecność na uroczystość przypomniał, że dane mu jest pracować w tej parafii tej po raz kolejny, gdyż kilkanaście lat temu pełnił w tu posługę jako wikariusz.