Czernikowo: pielgrzymka śladami dzieciństwa Prymasa Wyszyńskiego

5 września 2021 r., tekst i foto: ks. DD

Czernikowo: pielgrzymka śladami dzieciństwa Prymasa Wyszyńskiego

W dniach 4-5 września, w ramach duchowego przygotowania do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia grupa pielgrzymów z parafii św. Bartłomieja Apostoła w Czernikowie pod opieką wikariusza, ks. Damiana Donderowicza, udała się  „tam gdzie wszystko się zaczęło” w życiu kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Na trasie pielgrzymowania znalazł się m.in. Pułtusk (z kolegiatą Zwiastowania NMP i św. Mateusza i zamkiem biskupów płockich), Prostyń (najstarsze na Podlasiu Sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny – miejsce, gdzie brali ślub rodzice kardynała- Julianna i Stanisław). Kluczowym miejscem była Zuzela – miejsce urodzin i chrztu przyszłego błogosławionego. Pielgrzymi zwiedzili tam Muzeum Lat Dziecięcych Sługi Bożego Kard. S. Wyszyńskiego (mieszczące się w budynku szkoły, do której uczęszczał mały Stefan), a w kościele, gdzie znajduje się chrzcielnica, przy której przyjął sakrament chrztu świętego, uczestniczyli w Mszy Świętej pod przewodnictwem                           Ks. Damiana Donderowicza. Następnie pątnicy udali się do Andrzejewa, na modlitwę i zwiedzanie kościoła w którym kard. Wyszyński przystąpił do pierwszej spowiedzi i Komunii Świętej oraz przyjął sakrament bierzmowania.

Wielkim przeżyciem była wizyta na cmentarzu i modlitwa przy grobie matki i siostry księdza kardynała.

Ostatnim miejscem na pielgrzymim szlaku była Łomża, gdzie przez jakiś czas uczył się młody Stefan Wyszyński. Po Mszy św. w katedrze łomżyńskiej, uczestnicy zwiedzili katedrę i Stare Miasto (m.in. szkołę przyszłego błogosławionego).

Obecność we wszystkich wymienionych miejscach, połączona z modlitwą w czasie trwającej Nowenny przed beatyfikacją, była niezwykłym przeżyciem i duchowym wzmocnieniem. Pozwoliła także na poznanie wielu szczegółów i ciekawostek dotyczących młodych lat Prymasa Tysiąclecia.