Koncerty i wieczory zaduszkowe w diecezji włocławskiej
4 listopada 2024 r., Tekst: ks. Mateusz Brzeziński, ks. Łukasz Kołodziejczak, Krystian Marczak, zdjęcia: ks. Marian Bronikowski, Tomasz Gawrysiak, Marcel WędołowskiW wielu parafiach diecezji włocławskiej z racji Dnia Zadusznego odbywały się koncerty i wieczory słowno-muzyczne poświęcone pamięci zmarłych.
W Sieradzu, 2 listopada br. w Bazylice Mniejszej i Sanktuarium św. Józefa zorganizowano koncert chóru Predicamus, zakorzeniającego się w miejscowej parafii. Utwory były poprzedzone cytatami z dzienniczka św. Faustyny Kowalskiej, a ich charakter skłaniał do poszukiwania odpowiedzi na pytania: „Czym jest doczesności i jaka jest następująca po niej wieczność?” Niespodzianką była wizyta biskupa Krzysztofa Nykiela, Regensa Penitencjarii Apostolskiej, który po krótkiej, osobistej modlitwie przed wizerunkiem św. Józefa, skierował słowo do chórzystów oraz do wszystkich zgromadzonych. Ksiądz biskup odniósł się do tajemnicy Bożego Miłosierdzia ukazanej w cytowanych fragmentach dzienniczka, które zawsze okazuje się większe niż ludzki grzech i niedoskonałość, co uwydatnia charakter Dnia Zadusznego.
Biskup Nykiel wcześniej nawiedził cmentarz parafialny, którego 200. rocznicę istnienia celebruje parafia. O godzinie 19.00 w kościele pw. Ducha Świętego ksiądz biskup przewodniczył sprawowanej Eucharystii oraz wygłosił Słowo Boże do zgromadzonych tam wiernych. Przypomniał o przemijalności ludzkiego życia oraz tajemnicy Bożego Miłosierdzia. Po zakończonej Mszy Świętej biskup Nykiel odwiedził groby kapłanów, ofiarując im pamięć i modlitwę.
W Lubieniu Kujawskim zorganizowano poetyckie Zauszki pt. „Zatrzymaj się. To przemijanie ma sens” (Jan Paweł II, Tryptyk rzymski. W niedzielę 3 listopada br., miała miejsce listopadowa akademia, przygotowana przez nauczycieli, pracowników i uczniów Zespołu Placówek Oświatowych w Lubieniu Kujawskim oraz chór parafialny „Aurea cantus”, któremu dyrygował p. Adam Mroziński.
Treść sztuki kierowała uwagę widza na potęgę teraźniejszości jako daru Boga, a zarazem pozwalała zajrzeć za zasłonę innego świata. „Zatrzymaj się. To przemijanie ma sens”, to niby prosta historia, dotykająca dojmującego problemu: "Czy człowiek umierając odchodzi naprawdę?". Recytatorzy stawiali szereg pytań ważnych i trudnych dla każdego człowieka, jednocześnie stawiając wyzwanie: by dziś kochać, doceniać, wspierać. Wzruszały poetyckie wyznania o braku tak ważnej w życiu miłości bliźniego oraz obojętności wobec cudów życia, jakimi są choćby uśmiech słońca, dotyk dłoni dziecka, niezatarte wspomnienia, dobra pamięć o nas. Wśród utworów znalazły się dzieła autorów-koryfeuszy tj. Leopolda Staffa, Juliana Tuwima, Wisławy Szymborskiej, Kazimiery Iłłakiewiczówny, Jacka Kaczmarskiego oraz wielu innych.
Wieczorne spotkanie poetycko-muzyczne, zakończyło odczytanie imion osób, które w ostatnim czasie zmarły. Ostatnim akordem było wspólne odśpiewanie pieśni „Zwycięzca śmierci”, która jednocześnie rozpoczęła Eucharystię.
W Kole, w parafii Matki Bożej Częstochowskiej, w sobotę, 2 listopada br., odbyły się pierwsze muzyczne zaduszki parafialne. Celem, jaki przyświecał tej inicjatywie, było przeżycie w zadumie wspomnienia wiernych zmarłych. Wydarzenie zostało zorganizowane przez scholę dziecięcą działającą przy parafii. Dzieci wykonały utwory muzyczne poświęcone tematyce życia i przemijania. W kolskiej świątyni licznie zgromadzeni wierni wsłuchani byli w śpiew oraz wykonywane aranżacje instrumentalne. Na zakończenie ks.. Władysław Waszak, proboszcz parafii, podziękował za organizację zaduszek, wyrażając jednocześnie nadzieję na jej kontynuację w kolejnych latach.