Klerycy włocławskiego WSD pomagają na granicy z Ukrainą


24 marca 2022 r., al. JW

Klerycy włocławskiego WSD pomagają na granicy z Ukrainą

„Wszechmogący Boże, zachowaj w Twoich wiernych gotowość do pełnienia dobrych uczynków, udziel im doczesnej pomocy i doprowadź do życia wiecznego”. Tak brzmiały słowa kolekty 16 marca br., czyli w dniu, w którym rektor seminarium włocławskiego ogłosił klerykom możliwość wyjazdu na granicę z Ukrainą. Na to zaproszenie odpowiedziało 4 kandydatów do kapłaństwa, gotowych nieść pomoc tym, którzy uciekają przed dramatem wojny. Alumni: Robert Patrzykąt, Dawid Staszak, Hubert Kos i Jan Walczak wraz z księdzem rektorem Ireneuszem Świątkiem, od poniedziałku, 21 marca, jako wolontariusze są obecni na przejściu granicznym w Dołhobyczowie, przez które każdego dnia przechodzi od kilkuset do 2,5 tys. osób.
 
Wolontariuszy nie jest dużo, dlatego muszą pracować na trzy zmiany, po osiem godzin, przez całą dobę.  „Naszym zadaniem jest rozdawanie jedzenia i napojów. Zaobserwowaliśmy, że często ludzie są nieśmiali, więc podchodzimy do nich proponując pomoc. Nieraz wystarczy sam uśmiech i nasza obecność, za którą nam dziękują” – mówią klerycy. „Przez cały czas doświadczamy ogromnej wdzięczności ludzkiej, ale też jesteśmy świadkami wielkiego cierpienia”, dodaje ks. Świątek. 
 
Praca na granicy jest przede wszystkim służbą drugiemu człowiekowi. Alumni włocławskiego seminarium wraz z rektorem mają okazję do wyjątkowej lekcji pomocy bliźniemu w czasie Wielkiego Postu, która z pewnością uwrażliwi na krzywdę drugiego człowieka. Swoją posługę zakończą w najbliższą niedzielę, 27 marca.