Diecezjalne obchody Dnia Świętości Życia


24 marca 2022 r., tekst: al. MM; foto: ASK

Diecezjalne obchody Dnia Świętości Życia

Dnia 24 marca br. w diecezji włocławskiej był obchodzony Dzień Świętości Życia i XVIII Narodowy Dzień Życia pod hasłem: „Jeden z nas”.
 
Przed Mszą Świętą w bazylice katedralnej zgromadzonych powitał ks. prał. Michał Krygier, kustosz bazyliki. Wyraził radość z licznie zgromadzonej młodzieży wraz z dekanalnymi duszpasterzami rodzin i doradcami życia rodzinnego. 
 
Przed rozpoczęciem Mszy świętej, około dwudziestoosobowa grupa dzieci, młodzieży i starszych z zapalonymi świecami złożyła na ręce diecezjalnego duszpasterza rodzin – ks. Artura Krzyżanowskiego przyrzeczenia duchowej adopcji dziecka poczętego a zagrożonego zagładą.
 
Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Krzysztof Wętkowski. Odwołując się do liturgicznej uroczystości Zwiastowania Pańskiego, wskazał, że: „przychodzimy do świątyni, by odnowić w sobie świadomość świętości własnego życia, ale również życia drugiego człowieka”. Hierarcha wskazał, że uroczystość Zwiastowania Pańskiego obchodzona jest w okresie Wielkiego Postu, który jest „czasem rozważania cierpienia i śmierci Chrystusa. W ten sposób łączą się dwa wydarzenia ludzkiego życia – narodzenia i śmierć człowieka. I w jednym i drugim wymiarze tego życia człowiek jest zagrożony”.
 
Podkreślając wartość modlitwy bp Wętkowski wskazał na postawę Maryi w momencie Zwiastowania. „Scena Zwiastowania to sposób modlitwy, która jest rozmową z Bogiem, zwłaszcza wtedy, gdy ma do podjęcia w swoim życiu ważne decyzje. I wie jako wierzący, że musi je rozważyć przed Bogiem, a nie tylko kalkulować po ludzku”. Następnie homilista wskazał na aspekt wolności, czyli możliwości decydowania o sobie, ale i o drugim człowieku. Odwołując się do sytuacji gospodarczej i kulturalnej współczesnego świata – pandemia, wojna na Ukrainie – kaznodzieja pytał: „Czy w tym czasie warto sprowadzać nowe życie na ziemię? To pytanie jest częstym dylematem rodziców i młodych małżeństw”. Odpowiadając na stawiane pytanie kaznodzieja wskazał, że dywagacje na temat poczęcia dziecka rozważane w kwestiach materialnych to egoizm – „Pieniądze oparcia nie dają. Kiedyś by zabezpieczyć sobie przyszłość, ludzie mieli dzieci, a obecnie ludzie wolą mieć konta w banku, ZUS, PZU i inne rzeczy. Być może zapewnią im jakieś życie, ale nie zapewnią im miłości. Przecież instytucje nie okazują nikomu miłości. To jest tragizm dzisiejszych czasów” – zakończył bp Wętkowski.
 
Słowa wdzięczności wypowiedział ks. Artur Krzyżanowski, diecezjalny duszpasterz rodzin, podkreślając zaangażowanie biskupa diecezjalnego w działania na rzecz poszanowania świętości każdego życia, zwłaszcza najbardziej bezbronnego.
 
Dalsza część spotkania, którą prowadziła diecezjalna koordynatorka poradnictwa rodzinnego Małgorzata Bojarska, odbyła się w auli Prymasa Stefana Wyszyńskiego Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku.
 
Następnie licznie zgromadzona młodzież i dzieci z Włocławka i okolic wysłuchała konferencji pt. „Opowieść o dwóch Agatach”, którą wygłosił Wiesław Gajewski, pedagog seksualności oraz członek Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem. Po zakończonej prelekcji wszyscy obecni zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.
 
Obchody Dnia Świętości Życia zwracają uwagę na jego wartość, ale i niezbędność, zaangażowanych w obronę życia pogłębiają wiarę w słuszność ich działania, doświadczającym różnych form bezdomności przywracają godność, a młodym wskazują prawdziwe wartości w życiu.
 
Wydarzenia zostały zorganizowane pod patronatem Biskupa Włocławskiego Krzysztofa Wętkowskiego, przy współpracy: Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Włocławskiej oraz Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku. Patronat medialny sprawował tygodnik „Idziemy”.