Jak będą wyglądały tegoroczne Święta Wielkanocne?


8 kwietnia 2020 r., ks. AN

Jak będą wyglądały tegoroczne Święta Wielkanocne?

Obchody tegorocznych Świąt Wielkanocnych będą przebiegały w nadzwyczajnej sytuacji spowodowanej wprowadzeniem przez władze państwowe stanu epidemii i wynikających z niego ograniczeń. Niezależnie od warunków, dla chrześcijanina Wielkanoc jest największym i najważniejszym świętem, do którego należy się właściwie przygotować i głęboko je przeżyć przechodząc duchową drogą przez tajemnice trzech świętych dni – Triduum Paschalnego.
 
Nie znaczy to, że nabożeństwa i Msze święte nie będą odprawiane, ale trzeba było zmienić ich przebieg. Otwarte pozostają kościoły, by adorować Najświętszy Sakrament, by móc nawiedzić grób Pański na prywatną modlitwę, choć niektóre tradycje, takie jak święconka, nie będą realizowane.
 
Przebieg Świąt Wielkanocnych w Diecezji Włocławskiej reguluje dekret ks. bp. Wiesława Meringa o obchodach w stanie epidemii.
 
W Wielki Czwartek przed południem w kościele seminaryjnym św. Witalisa we Włocławku, Ksiądz Biskup odprawi Mszę Krzyżma z wąskim gronem księży. Tak jak zwykle konsekruje Krzyżmo (używane do udzielania sakramentu chrztu czy święceń) i pobłogosławi olej chorych (używany do sakramentu namaszczenia chorych).
 
W czasie wielkoczwartkowej Mszy Wieczerzy Pańskiej, rozpoczynającej Święte Triduum Paschalne, opuszczone zostaną: obrzęd obmycia nóg i procesja z Najświętszym Sakramentem.
 
W Wielki Piątek podczas liturgii Męki Pańskiej nie będzie adoracji krzyża przez ucałowanie, a w uroczystej modlitwie powszechnej znajdzie się dodatkowe okolicznościowe wezwanie o ustanie epidemii oraz za chorych, zmarłych i znajdujących się w sytuacji zagubienia. W kościołach ubrane będą tradycyjne groby Pańskie, a wierni będą mieli możliwość ich nawiedzenia na prywatną modlitwę.
 
W Wielką Sobotę nie będzie święcenia pokarmów. W tym roku tzw. „święconka” ma mieć charakter liturgii domowej. Przed niedzielnym śniadaniem błogosławieństwo wypowiada ojciec, matka lub inna dorosła wierząca osoba, korzystając ze specjalnej modlitwy błogosławieństwa pokarmów na stół wielkanocny.
 
W liturgii Wigilii Paschalnej opuszczony zostanie obrzęd pobłogosławienia ognia i procesja z paschałem, a liturgia chrzcielna ograniczy się do odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych. Uboższa będzie także liturgia słowa. Zmartwychwstanie Chrystusa ogłoszą dzwony kościołów, które zabrzmią w czasie śpiewu „Chwała na wysokości Bogu”.
 
Ani na zakończenie Wigilii Paschalnej, ani w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego rano, nie odbędzie się tradycyjna procesja rezurekcyjna. Ksiądz udzieli za to wielkanocnego błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem w drzwiach lub przed bramą kościoła.