Zakończyły się diecezjalne transmisje różańca, ale modlitwa trwa dalej w parafiach


8 kwietnia 2020 r., ks. AN

Zakończyły się diecezjalne transmisje różańca, ale modlitwa trwa dalej w parafiach

W Wielką Środę na Facebooku zakończyły się transmisje diecezjalnego różańca o godz. 20.30, łączące włocławskich diecezjan w codziennej modlitwie prowadzonej z różnych kościołów i kaplic diecezji. „Pragnę podziękować wszystkim księżom, którzy włączyli się w modlitewną sztafetę i transmisję różańca, a nade wszystko wiernym świeckim, którzy codziennie za pośrednictwem diecezjalnych mediów społecznościowych w tej modlitwie uczestniczyli. Kończą się codzienne diecezjalne transmisje, ale nadal trwają w parafiach. Od jutra wchodzimy w przeżycie Świętego Triduum Paschalnego” – mówi ks. Artur Niemira, kanclerz Kurii.
 
Pierwsza transmisja różańca diecezjalnego odbyła się 17 marca i przeprowadzona była z włocławskiej katedry. Każdorazowo włączali się w tę modlitwę wierni z różnych miejsc diecezji włocławskiej, a także spoza niej. Trzykrotnie modlitwie online przewodniczył ks. bp Wiesław Mering: raz z kaplicy domu biskupiego, następnie w uroczystość Zwiastowania Pańskiego z kościoła pw. Narodzenia NMP i św. Jana Apostoła i Ewangelisty we Włocławku, gdzie dokonał aktu zawierzenia diecezji Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny, a także w 15 rocznicę śmierci św. Jana Pawła II z kościoła św. Stanisława BM we Włocławku. Niektóre z tych transmisji były udostępniane na Twitterze za pośrednictwem konta Konferencji Episkopatu Polski.
 
Do transmisji online modlitwy różańcowej zgłosiły się następujące parafie: Wniebowzięcia NMP we Włocławku, NMP Królowej Polski we Włocławku, św. Stanisława we Włocławku, Charłupia Mała, św. Maksymiliana w Koninie, NMP Wspomożenia Wiernych w Aleksandrowie Kuj., Narodzenia NMP we Włocławku, Uniejów, św. Jana Chrzciciela we Włocławku, św. Bartłomieja w Koninie, Osiek Wielki, Tuliszków, Łowiczek, Przemienienia Pańskiego w Aleksandrowie Kuj., Lubraniec, Ducha Świętego we Włocławku, Wniebowzięcia NMP w Lipnie, Dobra oraz kaplice: Domu Biskupiego, ZSK im. ks. J. Długosza we Włocławku oraz Sióstr Benedyktynek w Rosheim (Francja).
 
Inicjatywa duszpasterska transmisji różańca diecezjalnego związana była z apelem ks. abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego KEP, przyjętym w diecezji włocławskiej przez ks. bp. Wiesława Meringa, o codzienną modlitwę różańcową o godz. 20.30.
 
Przewodniczący KEP zwrócił się z prośbą, by księża i osoby życia konsekrowanego każdego dnia o godzinie 20.30 – bez udziału wiernych – odmawiali w kościele różaniec w intencji o ustanie epidemii, a także w intencji osób chorych oraz tych, którzy się nimi opiekują, jak również służb medycznych i sanitarnych, oraz o pokój serc i łaskę nawrócenia. W tym samym czasie w swoich domach miały spotkać się na modlitwie rodziny.
 
Wiele parafii podjęło inicjatywę udostępnienia modlitwy online swoim wiernym. Chcąc poszerzyć tę wspólnotę o całą diecezję, codziennie o godz. 20.30 chętni mogli łączyć się w wirtualnej pielgrzymce każdorazowo z innym kościołem diecezji, z którego transmisja danego wieczoru miała wymiar diecezjalny.