IX Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolatu


13 października 2024 r., Tekst i zdjęcia: ks. Krzysztof Maciaszek

IX Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolatu

"Dla takich chwil warto być księdzem, warto być biskupem, warto być tutaj, bo wtedy wszelkie smutki, wątpliwości co do żywotności Kościoła znikają, jak się ma takich przyjaciół" – mówił bp Janusz Mastalski w czasie IX Ogólnopolskiej Pielgrzymki Apostolatu Modlitwy za Kapłanów „Margaretka” w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, w której uczestniczyli przedstawiciele diecezji włocławskiej z parafii Św. Stanisława B.M. w Brześciu Kujawskim w dniach 11-12 października 2024 r.  

 

W drodze do Krakowa odwiedzili Jasną Górę, Wadowice oraz Sanktuarium Pasyjno – Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej. Następnego dnia udali się do Krakowa, gdzie wzięliśmy udział  w konferencjach i wspólnych modlitwach. Centralnym punktem uroczystości była Mszy Św. sprawowana pod przewodnictwem biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej Janusza Mastalskiego.

 

Apostolat Margaretka to ruch osób modlących za kapłanów, który powstał w Kanadzie w 1981 roku. Jest to grupa modlitewna w intencji konkretnego kapłana, która swą nazwę zaczerpnęła od nazwy kwiatu. Siedem płatków reprezentuje siedem osób, które zobowiązały się do modlitwy za wybranego księdza, każda w jednym dniu tygodnia.

 

Założycielki Apostolatu „Margaretka” Louise Ward, kiedy przyjechała dwa lata temu do Krakowa i zobaczyła na Ogólnopolskim spotkaniu ogrom ludzi powiedziała, że Pan Bóg zasadził ziarenko „Margaretki” w Kanadzie i przeszczepił tę sadzonkę do Polski, która się niesamowicie tutaj w Polsce rozkrzewiła.

 

"Dlaczego rozwija się w Polsce? Tu jest ten klimat, jednak ludzie są wierzący. Widzą wartość kapłanów, wartość ich pracy, no i też konieczność wspierania ich. Również taką duchową konieczność" – mówił ks. Bogusław Nagel, diecezjalny i krajowy opiekun Apostolatu Modlitwy za Kapłanów „Margaretka”. "Tak naprawdę najwięcej margaretek jest w Polsce, a nasza pielgrzymka jest największą na świecie pielgrzymką tej wspólnoty" – dodał.

 

Patronką ruchu jest Maryja, a w Polsce dodatkowo jeszcze św. Jan Paweł II.

 

W parafii Brześć Kujawski jest założonych sześć Margaretek – to 42 osoby modlące się każdego dnia za wybranego kapłana.