IX Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolatu
13 października 2024 r., Tekst i zdjęcia: ks. Krzysztof Maciaszek"Dla takich chwil warto być księdzem, warto być biskupem, warto być tutaj, bo wtedy wszelkie smutki, wątpliwości co do żywotności Kościoła znikają, jak się ma takich przyjaciół" – mówił bp Janusz Mastalski w czasie IX Ogólnopolskiej Pielgrzymki Apostolatu Modlitwy za Kapłanów „Margaretka” w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, w której uczestniczyli przedstawiciele diecezji włocławskiej z parafii Św. Stanisława B.M. w Brześciu Kujawskim w dniach 11-12 października 2024 r.
W drodze do Krakowa odwiedzili Jasną Górę, Wadowice oraz Sanktuarium Pasyjno – Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej. Następnego dnia udali się do Krakowa, gdzie wzięliśmy udział w konferencjach i wspólnych modlitwach. Centralnym punktem uroczystości była Mszy Św. sprawowana pod przewodnictwem biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej Janusza Mastalskiego.
Apostolat Margaretka to ruch osób modlących za kapłanów, który powstał w Kanadzie w 1981 roku. Jest to grupa modlitewna w intencji konkretnego kapłana, która swą nazwę zaczerpnęła od nazwy kwiatu. Siedem płatków reprezentuje siedem osób, które zobowiązały się do modlitwy za wybranego księdza, każda w jednym dniu tygodnia.
Założycielki Apostolatu „Margaretka” Louise Ward, kiedy przyjechała dwa lata temu do Krakowa i zobaczyła na Ogólnopolskim spotkaniu ogrom ludzi powiedziała, że Pan Bóg zasadził ziarenko „Margaretki” w Kanadzie i przeszczepił tę sadzonkę do Polski, która się niesamowicie tutaj w Polsce rozkrzewiła.
"Dlaczego rozwija się w Polsce? Tu jest ten klimat, jednak ludzie są wierzący. Widzą wartość kapłanów, wartość ich pracy, no i też konieczność wspierania ich. Również taką duchową konieczność" – mówił ks. Bogusław Nagel, diecezjalny i krajowy opiekun Apostolatu Modlitwy za Kapłanów „Margaretka”. "Tak naprawdę najwięcej margaretek jest w Polsce, a nasza pielgrzymka jest największą na świecie pielgrzymką tej wspólnoty" – dodał.
Patronką ruchu jest Maryja, a w Polsce dodatkowo jeszcze św. Jan Paweł II.
W parafii Brześć Kujawski jest założonych sześć Margaretek – to 42 osoby modlące się każdego dnia za wybranego kapłana.