Włocławek: Konkurs upamiętniający bł. ks. Jerzego Popiełuszkę

18 października 2024 r., Tekst: Aleksandra Świtalska, zdjęcia; ks. Julian Głowacki

Włocławek: Konkurs upamiętniający bł. ks. Jerzego Popiełuszkę

Aż 69 uczniów szkół ponadpodstawowych uczestniczyło 17 października w diecezjalnym konkursie zatytułowanym „Wolność i prawda w życiu i nauczaniu bł. ks. Jerzego Popiełuszki”, zorganizowanym w celu upamiętnienia 40. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki w celu zainteresowanie młodych ludzi najnowszą historią Polski; przybliżenie osoby współczesnego męczennika; wychowanie zmierzające do osiągnięcia ludzkiej dojrzałości poprzez kształtowanie postaw ukierunkowanych na prawdę, dobro i piękno, uzdalniających do odpowiedzialnych decyzji; wzbudzanie szacunku wobec drugiego człowieka, wrażliwości na potrzeby innych poprzez promowanie wartości, którymi kierował się ksiądz Jerzy. Organizacją konkursu zajął się Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej we Włocławku przy współpracy z Muzeum Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie.

W konkursie uczestniczyło 69 z 70 zgłoszonych wcześniej uczniów, z których 35 przyjechało ze Koła, pięcioro z Konina, czworo z różnych innych szkół ponadpodstawowych. Z włocławskich szkół w konkursie wzięło udział 25 młodych.

Wręczenia głównych nagród dla dziesięciorga finalistów dokonał biskup włocławski Krzysztof Wętkowski, który zauważył, że w przeciwieństwie do uczestników konkursu i większości ich opiekunów, należy on do pokolenia, które pamięta wydarzenia sprzed 40. lat.

Piąte miejsce zajęła Oliwia Kołodziejek z Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Kole, przygotowana przez katechetkę Iwonę Kędzierską. Tuż za podium uplasowała się Dominika Kalocińska z ZSRCKU w Przemystce, którą wyjątkowo przygotowywał nie katecheta a jej proboszcz, ks. Julian Głowacki. Trzy pierwsze miejsca zajęli uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Kole. Na trzecim uplasowała Kinga Waberska, a tuż przed nią Marta Kwiatkowska. Najlepszą uczestniczką konkursu, która zajęła pierwsze miejsce okazała się Wiktoria Budzińska. Laureatki pierwszego i trzeciego miejsca przygotował katecheta ks. Dominik Stempin, a drugiego katechetka Iwona Kędzierska.

Diecezjan zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnych konkursach, jak choćby Olimpiada Teologii Katolickiej czy Ogólnopolski Konkurs wiedzy Biblijnej. Dłuższa relacja już wkrótce na łamach tygodnika „Idziemy”.