Włocławek: zwycięzcy konkursu LABIRYNT HISTORII nagrodzeni
19 marca 2024 r., tekst: ks. JB; foto: ks JB/DD18 marca br. w budynku Seminarium Duchownego we Włocławku odbył się finałowy etap Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Religijnej skierowanego do uczniów klas 7-8 szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych. Konkurs tematycznie wpisany był w obchody Roku Jubileuszu Diecezji i nosił tytuł LABIRYNT HISTORII – 900 LAT DIECEZJI WŁOCŁAWSKIEJ.
Odbywał się w dwóch etapach, z których pierwszy rozgrywał się w przestrzeni wirtualnej. Od 6 grudnia 2023 roku do 30 stycznia 2024 roku na stronie diecezji zamieszczona była gra komputerowa LABIRYNT HISTORII – polegająca na wykazaniu się znajomością dziejów włocławskiego Kościoła. Wirtualny labirynt pokonało 11 uczniów szkół podstawowych i 20 uczniów szkół średnich z terenu całej diecezji. 31 laureatów zostało zaproszonych do włocławskiego seminarium, by wziąć udział w finale.
Test finałowy składający się z 30 zadań wymagał od uczestników szczegółowej wiedzy historycznej, logicznego myślenia i spostrzegawczości.
Najlepszym z grona uczniów szkół podstawowych okazał się Aleksander Rink z SP Wiedza we Włocławku. Natomiast wśród licealistów, którzy wykazali się bardzo dobrym przygotowaniem, pierwsze miejsce wywalczył Jan Popowicz z LMK we Włocławku, drugie miejsce zdobyła Anna Matlęga – również z LMK, zaś trzecie Szymon Murawski z IV LO i. K. K Baczyńskiego we Włocławku.
Trzeba przyznać, że wszyscy finaliści zasłużyli na uznanie i gratulacje ze względu na to, z jak trudnym i obszernym materiałem musieli się zmierzyć. Z inicjatywy Księdza Biskupa wszyscy też otrzymali pamiątkowe dyplomy i okolicznościowe znaczki pocztowe wydane specjalnie z okazji Jubileuszu 900-lecia Diecezji.
Nagrody ufundowane przez Kurię Diecezjalną i Wydawnictwo Rolników wręczył zwycięzcom ks. bp Krzysztof Wętkowski przed rozpoczęciem Mszy św. wieńczącej Jubileusz Diecezji w katedrze włocławskiej. Podziękował również katechetom, którzy przygotowali uczniów do konkursu, oraz twórcy gry komputerowej LABIRYNT HISTORII panu dr. Pawłowi Gmysowi, dzięki któremu barwna i bogata historia Kościoła włocławskiego ożyła na elektronicznych ekranach i w świadomości młodych ludzi.