Rycerze Kolumba diecezji włocławskiej odznaczeni najwyższym stopniem rycerskim

17 grudnia 2022 r.

Rycerze Kolumba diecezji włocławskiej odznaczeni najwyższym stopniem rycerskim

W auli Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, 17 grudnia, odbyła się uroczysta ceremonia nadania stopnia patriotycznego Rycerzy Kolumba.

Z diecezji włocławskiej dwunastu Rycerzy (Rada Sieradz i Zduńska Wola) z kapelanem, ks. Przemysławem Kłosowskim, zostało odznaczonych tym najwyższym stopniem rycerskim.

Ceremonię poprzedziła Msza św. sprawowana w katedrze wrocławskiej przez bp. Macieja Małygę, biskupa pomocniczego archidiecezji wrocławskiej.

W homilii bp Małyga nawiązał do rozpoczynającej się drugiej części Adwentu, która jest bezpośrednim przygotowaniem do świąt Narodzenia Pańskiego. Hierarcha zwrócił uwagę, że Boże zbawienie dokonuje się na różne sposoby. - Bóg wchodzi w stare i chce czynić nowym. Chciał wejść w nasze pogmatwane historie i chce nas pociągnąć więzami miłości - mówił bp Małyga w kontekście Ewangelii mówiącej o rodowodzie Pana Jezusa.

Homilist, analizując Ewangelię, wskazał, że pomimo krętych dróg, które wybierali osoby z rodu Dawida - Człowiek szuka błogosławieństwa na swojej sposoby, chodzi swoimi drogami, ale Bóg potrafi te drogi wyprostować - zaznaczył biskup.

Podczas ceremonii nadania, osoby otrzymujące stopień patriotyczny zostały odpowiednio pouczone, a po złożeniu przysięgi otrzymali pendent i okolicznościową odznakę. Pendent to pas zakładany przez ramię i pierś, równoważącego obciążenie bronią boczną, zwykle białą.

Po raz pierwszy stopień patriotyczny został nadany w 1900 r. w USA, kolejny w Kanadzie 1907 r., następny w 1918 r. w Meksyku. W Polsce stopień ten po raz pierwszy został nadany w 2011 r.

Źródło: https://wroclaw.niedziela.pl