Diecezjanie włocławscy na beatyfikacji ks. Rapacza

16 czerwca 2024 r.

Diecezjanie włocławscy na beatyfikacji ks. Rapacza

W sobotę 15 czerwca ks. Michał Rapacz, proboszcz z Płok, zamordowany przez komunistów 12 maja 1946 r. został ogłoszony błogosławionym. Uroczystościom beatyfikacyjnym w Bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach w imieniu papieża Franciszka przewodniczył kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. Z diecezji włocławskiej w tych wydarzeniach wzięła udział grupa 45 osób. Organizatorem dwudniowej pielgrzymki do Krakowa byli Rycerze Kolumba z Rady 17327 im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki we Włocławku. Opiekę duchową nad pielgrzymami sprawował br. Ireneusz Kowalski CCG.

W homilii prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych podkreślił, że bł. ks. Michał z celebracji Mszy św. i adoracji Najświętszego Sakramentu „czerpał wewnętrzną siłę i energię, zdolną przemieniać życie i świat, codzienność i historię”. Kardynał przypomniał, że proboszcz z Płok każdego wieczoru udawał się do kościoła, stawał przed tabernakulum, kładł się na ziemi krzyżem i tam Status animarum, „wykaz parafian” stawał się jego modlitewnikiem, poprzez który polecał Bogu po kolei poszczególne rodziny i osoby swojej wspólnoty. – Ksiądz Michał Rapacz uczy nas, że Eucharystia jest nie tylko źródłem dobra, ale także jego spełnieniem, ponieważ staje się przystanią każdego ludzkiego niepokoju, każdego poszukiwania człowieka i jego każdej potrzeby. Oddawanie czci Eucharystii oznacza również i to: oddanie Jemu, Jezusowi Chrystusowi, całego siebie i wszystkiego tego, co w tym momencie potrzebuje doświadczyć Jego wyzwalającej i przemieniającej mocy – mówił kard. Marcello Semeraro.

Przykład tego młodego, gorliwego kapłana był dla uczestników pielgrzymki okazją do modlitwy o dar nowych powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych.