Diecezja Włocławska wsparła projekt „Zatrzymaj aborcję”


6 grudnia 2017 r., Źródło: KAI

Diecezja Włocławska wsparła projekt „Zatrzymaj aborcję”

Ponad 830 tys. podpisów – najwięcej spośród wszystkich dotychczasowych akcji antyaborcyjnych – zebrano pod obywatelskim projektem ustawy wykreślającym przesłankę eugeniczną. W parafiach diecezji włocławskiej zebrano 9163 podpisy. Koordynatorką zbierania podpisów na terenie diecezji była p. Małgorzata Bojarska.
 
Przedstawiciele Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej „Zatrzymaj aborcję” złożyli już projekt ustawy w biurze podawczym Sejmu RP. „Liczymy, że Sejm niezwłocznie zajmie się tą ustawą. Mamy nadzieję, że uchwali prawo, które pozwoli ocalić ponad 1000 dzieci rocznie, zabijanych na skutek podejrzenia o niepełnosprawność” – powiedziała inicjatorka projektu Kaja Godek. Podziękowała przy tym wszystkim wolontariuszom zaangażowanym w zbieranie podpisów.

Obywatelska Inicjatywa Ustawodawcza "Zatrzymaj aborcję", a w jej ramach projekt ustawy i zbiórka podpisów zaistniały z inicjatywy Fundacji "Życie i Rodzina" oraz CitizenGO Polska, których wolontariusze zbierali podpisy na co dzień działają w całej Polsce, organizując akcje w obronie nienarodzonych dzieci oraz tożsamości małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny.

„Olbrzymia aktywność osób zaangażowanych w obronę życia oraz zdecydowany odzew ze strony ludzi dobrej woli rekrutowanych w terenie pokazały, że Polakom leży na sercu obrona nienarodzonych dzieci podejrzanych o wadę genetyczną lub chorobę. Zebrane pod projektem podpisy poparcia są donośnym głosem obywateli, aby uchwalić zakaz zabijania dzieci, które same nie mogą się bronić” - zaznaczają organizatorzy akcji w przesłanej KAI informacji na temat oficjalnego złożenia podpisów.

"Zatrzymaj aborcję" jest obywatelską inicjatywą ustawodawczą. Ma ona jeden postulat – wykreślenie aborcji eugenicznej z polskiego prawa, czyli możliwości zabijania dziecka ze względu na podejrzenie choroby lub niepełnosprawności. Na mocy tego zapisu zabija się 95 % dzieci poczętych w polskich szpitalach. Na podstawie danych Ministerstwa Zdrowia z 2016 roku na 1098 aborcji 1042 dotyczyło właśnie podejrzenia choroby lub niepełnosprawności.

Projekt ustawy inicjatywy "Zatrzymaj aborcję" zakłada zmianę ustawy z dn. 7 stycznia 1993 r., znowelizowanej w 1996 r., o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, wprowadzając do tejże trzy zmiany. Najistotniejszą z nich jest uchylenie art. 4a ust 1 pkt 2, brzmiącego: "Przerwanie ciąży może być dokonane wyłącznie przez lekarza, w przypadku gdy: badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu".

Inicjatorki obywatelskiej inicjatywy: Kaja Godek, stojąca na czele Fundacji "Życie i Rodzina" oraz Magdalena Korzekwa-Kaliszuk, stojąca na czele CitizenGO Polska zaprezentowały inicjatywę polskim biskupom 7 czerwca podczas zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Zakopanem, uzyskując jej poparcie. Od tego czasu biskupi już czterokrotnie wypowiedzieli się na ten temat, za każdym razem udzielając tej akcji poparcia.