Diecezja włocławska przekazała 600 tys. zł na pomoc dla Ukrainy

11 marca 2022 r., ks. AT

Diecezja włocławska przekazała 600 tys. zł na pomoc dla Ukrainy

Sześćset tysięcy zł. przekazała dotychczas diecezja włocławska na konto Caritas Polska jako pomoc dla Ukrainy. Pieniądze pochodzą ze zbiórek jakie miały miejsce przed kościołami w niedzielę, 27 lutego i w Środę Popielcową. – Wymieniona kwota to stan na dzień 10 marca. Z pewnością ulegnie ona zmianie, bo pieniądze z parafii wciąż spływają do Kurii – mówi ks. Lesław Witczak, ekonom diecezji włocławskiej.

Oprócz wspomnianej kwesty, parafie i inne instytucje podejmują działania na rzecz sąsiadów zza wschodniej granicy. Jak informuje ks. Jacek Kędzierski, dyrektor Caritas Diecezji Włocławskiej, na terenie diecezji przygotowano ponad 270 miejsc, w których schronienie znalazło ok. 100 uchodźców z Ukrainy.

Przygotowane zostały też cztery punkty wydawania paczek dla Ukraińców:
  • Magazyn Caritas we Włocławku (ul. Wojska Polskiego);
  • Magazyn Caritas przy parafii św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (ul. Zielona);
  • Magazyn w Zduńskiej Woli (ul. Dolna);
  • Parafia św. Doroty w Licheniu Starym (ul. Klasztorna)

Caritas we Włocławku dysponuje ponadto wsparciem psychologicznym oraz pomocą tłumaczy języka ukraińskiego.