WSD: kandydatura do święceń diakontu i prezbiteratu

11 marca 2022 r., sl. MM

WSD: kandydatura do święceń diakontu i prezbiteratu

Włocławscy klerycy po zimowej sesji egzaminacyjnej i tygodniowych feriach rozpoczęli kolejny semestr studiów i formacji, która ma ich przygotować do kapłaństwa. W dniach 9-11 marca uczestniczyli w rekolekcjach wielkopostnych, które prowadził ks. Antonio Panaro, prefekt Archidiecezjalnego Seminarium Misyjnego Redemptoris Mater w Warszawie. Rekolekcje zakończyła Msza święta połączona z obrzędem udzielenia kandydatury do święceń diakonatu i prezbiteratu alumnom V roku. Eucharystii przewodniczył biskup włocławski Krzysztof Wętkowski.

Rekolekcjonista podczas homilii podkreślił dwa aspekty ciągłej formacji kapłańskiej. Przede wszystkim wskazał na niegodność kandydatów: „Jak mówiła św. Teresa z Avilla, zbliżając się do Boga, będziecie odkrywali coraz bardziej swoją grzeszność i niegodność nazywania się prezbiterami Boga. I to dobrze, bo oznacza to, że jest to dla was czymś ważnym i świętym”.  Następnie podkreślił przerastający poziom zadania, które powierza ludziom Bóg w głoszeniu swojego Słowa Życia.

Do przyjęcia święceń diakonatu w tym roku przygotowuje się sześciu kleryków: Dominik Banasiak z parafii Wniebowzięcia NMP w Izbicy Kujawskiej, Piotr Czajkowski z parafii św. Maksymiliana w Koninie, Mateusz Michalski z parafii św. Idziego w Choceniu, Łukasz Radecki z parafii św. Stanisława Bp. i M. w Kramsku, Wojciech Thiel z parafii św. Wita w Tuliszkowie oraz Jacek Wieczorkiewicz z parafii św. Marii Magdaleny w Sompolnie.