Charłupia Mała: diecezjalne obchody Światowych Dni Młodzieży


21 listopada 2021 r., tekst: ks. AT; foto: ASK

Charłupia Mała: diecezjalne obchody Światowych Dni Młodzieży

– Kościół w przyszłości będzie taki, jacy będziecie wy – mówił bp Krzysztof Wętkowski do młodych podczas diecezjalnych obchodów XXXVI Światowych Dni Młodzieży, przeżywanych w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Księżnej Sieradzkiej w Charłupi Małej.
 
W niedzielne popołudnie, 21 listopada, w charłupskiej świątyni zgromadziło się ponad pół tysiąca młodych ludzi z diecezji włocławskiej, wraz z duszpasterzami, by przeżywać radość spotkania z Bogiem i drugim człowiekiem.
 
Doroczne święto rozpoczęła pantomima ewangelizacyjna przygotowana i zaprezentowana przez miejscową młodzież. Jej przesłaniem było ukazanie królestwa, które nie jest z tego świata, ale w tym świecie jest obecne.
 
Następnie młodzi ludzie uczestniczyli w koncercie ewangelizacyjnym zespołu Emmanuel z Sieradza połączonego ze świadectwami małżeństwa, alumnów włocławskiego WSD, sióstr zakonnych oraz wolontariuszy Caritas diecezjalnej, którzy dzielili się przeżywaniem wiary oraz podążaniem drogą Bożego powołania, które realizowane jest na różne sposoby.
 
Bezpośrednim przygotowaniem do Eucharystii była adoracja Najświętszego Sakramentu, połączona z sakramentem pokuty.
 
Kulminacyjnym momentem była Msza św. sprawowana pod przewodnictwem biskupa włocławskiego Krzysztofa Wętkowskiego, który wygłosił również homilię.
 
Nawiązując do przeżywanej uroczystości i odczytanego podczas Mszy św. fragmentu Ewangelii bp Wętkowski zaznaczył, że Bóg nie działa szablonowo i schematycznie. Mimo, że nie chciał, by naród wybrany miał króla, zgadza się na żądanie Izraela, który zapragnął mieć władcę na wzór ludów ościennych. Podobnie Pan Jezus, który zawsze oddalał się, gdy lud chciał obwołać Go królem, przed Piłatem przyznaje otwarcie: „Tak, jestem królem”, a następnie wskazuje na swoją misję: „Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdzie”. – Piłat, który początkowo nie chciał skazać Jezusa, czyni to, ponieważ boi się prawdy. Prawda okazuje się mniej ważna niż krzyczący tłum – ocenił homilista.
 
W dalszej części bp Wętkowski wyjaśniając co oznacza, że Jezus ma królować w życiu człowieka, wskazał młodym sposoby rozwijania w sobie królestwa Bożego: pielęgnowanie przyjaźni z Panem Bogiem, która dokonuje się przez modlitwę, lekturę Pisma św., przystępowanie do sakramentu spowiedzi i Eucharystii; życie we wspólnocie, wzajemne wspieranie się i budowanie relacji w rodzinach i parafiach; czynienie dobra w swoim środowisku, które może przemienić życie własne oraz drugiego człowieka.
 
Zwracając się do młodych zachęcił do zaangażowania w życie Kościoła w parafiach i troski o jego rozwój. – Nie czekajmy na innych, ani na zmiany, które przyjdą z góry. One niewiele zmienią, jeśli każdy z nas nie będzie wnosił dobra do wspólnoty, w której żyje. – tłumaczył biskup włocławski.
 
Nawiązując do hasła tegorocznych Światowych Dni Młodzieży: „Wstań. Ustanawiam cię świadkiem tego, co zobaczyłeś”, zachęcił młodzież do dawania świadectwa o Jezusie Chrystusie Królu, odmiennym od ludzkich wyobrażeń, który chce panować w życiu, sercu, sumieniu i myśli człowieka oraz o doświadczeniu wspólnoty. – To jest doświadczenie, które trzeba zanieść innym, by pokazać, że można żyć inaczej, można żyć dobrze, można czynić dobro. To jest doświadczenie i świadectwo – mówił bp Wętkowski, przyzywając jednocześnie wstawiennictwa i opieki Matki Bożej w realizacji tego zadania. 
 
Spotkanie zakończyła wspólna agapa.
 
– To był naprawdę Boży czas – powiedział po zakończeniu spotkania jeden z jego uczestników. – Dużo do myślenia dała mi pantomima, ukazująca obecność Jezusa w różnych sytuacjach codziennego życia oraz świadectwa, które pokazały, że Boże powołanie można realizować różnymi drogami: w rodzinie, kapłaństwie czy jako siostra zakonna – dodał inny młody człowiek.
 
Obchody Światowych Dni Młodzieży na szczeblu diecezjalnym są nie tylko radosnym spotkaniem młodych ludzi na wspólnym uwielbieniu Boga, ale także duchowym przygotowaniem do kolejnego międzynarodowego spotkania podczas Światowych Dni Młodzieży; najbliższe odbędą się 2023 r. w Lizbonie.