Brzezie: Biskup Włocławski poświęcił witraże i chrzcielnicę

28 września 2019 r., tekst i foto: ASK

Brzezie: Biskup Włocławski poświęcił witraże i chrzcielnicę

Ksiądz biskup Wiesław Mering poświęcił w parafii św. Józefa w Brzeziu nowe witraże i chrzcielnicę podczas Mszy św. 27 września.

Pasterza diecezji powitali na początku Mszy Św. przedstawiciele tłumnie zgromadzonych parafian i  ks. Maciej Jasiński, proboszcz parafii w Brzeziu. Następnie ks. bp Mering poświęcił nowe witraże, które przedstawiają wizerunki Matki Bożej z Guadalupe, św. Józefa, św. Jana Pawła II, św. siostrę Faustynę, św. Maksymiliana Kolbego, bł. ks. bp Michała Kozala i bł. ks. Jerzego Popiełuszkę.

W homilii ksiądz biskup zaznaczył, że święci są wiernym potrzebni szczególnie dziś, kiedy zła kultura usiłuje Chrystusa wyrzucić poza nawias życia ludzkiego. – W witrażach umieszczamy postacie męczenników. Wydawałoby się przegrali raczej ludzkie życie, zostali oddani cierpieniu, nie mogli się cieszyć życiem, jak głosimy czy śpiewamy w liturgii, „cichym i spokojnym”. Ale właśnie cały trud, cierpienie, męczeństwo, ma sens, kiedy człowiek uświadamia sobie, że nigdy nie cierpi sam. Że jest z nim na drodze jego życia sam Jezus Chrystus. Święci, którzy królują w naszych świątyniach są bardzo ważni, ponieważ pokazują, na czym polega wierność wobec Jezusa – nauczał ks. bp Mering. Szczególnie ucieszył się z umieszczenia w kościele witraża Matki Bożej z Guadalupe.

Służbę liturgiczną pełnili młodzi parafianie. – Dziękuję za ojcowskie podejście do Bożych spraw, do człowieka, za troskę o dobro Kościoła, nie tylko tego widzialnego, ale Kościoła jako wspólnotę wiernych – dziękował pasterzowi diecezji ksiądz proboszcz. Wyraził też wdzięczność wobec parafian za ich pracowitość, szczerość i zaangażowanie w życie wspólnoty parafialnej.

– Życzę całej parafii, wszystkim, którzy ją stanową, by cieszyli się błogosławieństwem świętych patronów, których będą czcili odtąd w witrażach. Będą przypominali sobie ich życiorysy i na wzór tych życiorysów szanowali swoje własne życie. Nie dajmy się zwieść złudnym wartościom. Trwajmy przy tym, czego uczy nas Jezus Chrystus, bo to On prowadzi nas w stronę prawdy, dobra i piękna – podsumował pasterz diecezji.

Mszę Św. koncelebrowali ks. prał. Artur Niemira, kanclerz Kurii Diecezjalnej we Włocławku i ks. prał. Sławomir Deręgowski, wikariusz biskupi na rejon włocławski. W Eucharystii uczestniczyli prezbiterzy diecezji z ks. prał. Wojciechem Frątczakiem, wikariuszem generalnym.

Obszerniejsza relacja z tego wydarzenia ukaże się w tygodniku diecezjalnym „Ład Boży”.