Bp Wętkowski spotkał się z uczestnikami warsztatów „Ars Celebrandi”

9 lipca 2022 r., Dominika Krupińska

Bp Wętkowski spotkał się z uczestnikami warsztatów „Ars Celebrandi”

W sobotę, 9 lipca, biskup włocławski Krzysztof Wętkowski, podczas pobytu w Licheniu, spotkał się z uczestnikami warsztatów liturgicznych „Ars Celebrandi”.

Warsztaty „Ars Celebrandi” służą nauce umiejętności potrzebnych przy celebrowaniu Mszy św. w starszej formie rytu rzymskiego i odbywają się w Licheniu od dziewięciu lat, za zgodą i z błogosławieństwem biskupów diecezjalnych: Wiesława Meringa, a obecnie Krzysztofa Wętkowskiego. Ich organizatorem jest Stowarzyszenie „Una Voce Polonia” afiliowane do międzynarodowej federacji katolików przywiązanych do starszej formy liturgii rzymskiej Foederatio Internationalis Una Voce. Obejmują warsztaty kapłańskie, ministranckie i chorałowe (te ostatnie oddzielnie dla kobiet i mężczyzn). Co roku uczestniczy w nich około dwustu osób z kraju i zagranicy. Duża część z nich to młodzież. Biskup Krzysztof Wętkowski odwiedził każdy z warsztatów tematycznych oraz zapoznał się z kadrą i uczestnikami.

– Biskup ordynariusz jest pierwszym liturgiem diecezji, dlatego obecność księdza biskupa Krzysztofa wśród nas dzisiaj była bardzo radosnym przeżyciem – mówi Tomasz Olszyński, główny koordynator warsztatów. – Troska o staranność celebracji, o szaty liturgiczne i właściwą muzykę liturgiczną, jaką okazał podczas tych odwiedzin, zachęca nas do jeszcze większego zaangażowania w naszą pracę.

Zgodnie z najnowszymi dokumentami papieża Franciszka kompetencje dotyczące celebracji w starszej formie rytu rzymskiego należą do biskupów diecezjalnych.

Organizatorzy warsztatów „Ars Celebrandi” podkreślają, że są bardzo wdzięczni za gościnę i życzliwość zarówno diecezji włocławskiej, jak i opiekunom sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej, księżom marianom.

– Przez dziewięć lat istnienia warsztatów obserwujemy rodzące się na naszych warsztatach powołania, w tym także do seminarium włocławskiego. Niejednokrotnie widzieliśmy, że biorący udział w warsztatach przyjeżdżali najpierw jako osoby świeckie, potem klerycy, a w końcu jako kapłani – mówi kapelan warsztatów, ks. Paweł Korupka.

Warsztaty „Ars Celebrandi” w licheńskim sanktuarium potrwają do czwartku 14 lipca br.