Bp Mering w Kole: Nasze dążenie do jedności musi trwać

24 stycznia 2018 r., zdjęcia: ks. Damian Bułakowski

Bp Mering w Kole: Nasze dążenie do jedności musi trwać

Dnia 24 stycznia w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Kole miała miejsce przedostatnia stacja tegorocznego tygodnia ekumenicznego. Na wspólnej modlitwie pod przewodnictwem ks. bp. Wiesława Meringia, zgromadzili się: ks. bp Bronisław Dembowski, prezbiterzy Kościołów siostrzanych i wierni, którym nie jest obojętna prośba Pana Jezusa: Aby byli jedno.

W homilii, ks. prał. Dariusz Kaliński wskazał, że w tym tygodniu Pan Bóg ukazuje w jaki sposób hasło tegorocznego Tygodnia Modlitwy o Jedność Chrześcijan: „Prawica Twoja wsławiła się mocą” realizuje się i urzeczywistnia w różnych płaszczyznach naszego życia. „Dzisiaj tą przestrzenią jest rodzina” – powiedział kaznodzieja, wyznaczając tym samym myśl przewodnią swojej refleksji do czytań mszalnych.

Nawiązując do pierwszego czytania, mówiącego o uratowaniu życia Mojżesza, ks. Kaliński mówił, że Mojżesz przeżył mimo wyraźnego rozkazu faraona o zabiciu wszystkich chłopców, „dzięki miłości, przede wszystkim matki”, która najpierw ukrywała dziecko przez kilka miesięcy, a potem „użyła tego niezwykłego fortelu” z koszem pokrytym żywicą i smołą. Ale Mojżesz został ocalony również „dzięki miłości córki faraona”. I choć Pismo św. nie mówi o tym wprost, można to wywnioskować ze słów: „Gdy chłopiec podrósł, [matka] zaprowadziła go do córki faraona, i był dla niej jak syn” (Wj 2,10).

„Czym jest ta miłość?” - pytał Ksiądz Prałat i udzielił krótkiej odpowiedzi: „To życie”. Rozwijając tę myśl, mówił: „Ta miłość daje życie. Nic więc dziwnego, że Bóg, który jest źródłem życia, jest również miłością. I jako miłość chce nam o sobie przypomnieć, gdy modlimy się o jedność w tym szczególnym tygodniu. Modlitwa o jedność musi być podejmowana w miłości, bo tylko wtedy uciszymy nasze ambicje osobiste i pozwoli uznać, że nie tylko ja mam rację” - przekonywał kaznodzieja.

Tę myśl kontynuował ks. Tadeusz Jelinek, proboszcz parafii ewangelicko-reformowanej w Żychlinie. W wygłoszonym świadectwie wiary mówił m.in. o kryzysie rodziny, jaki dotyka dzisiejsze społeczeństwo. „Nie mamy co się łudzić – mówił ks. Jelinek – nie możemy kochać drugiego człowieka, jeśli nie kochamy Boga, bo »Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili«, mówi Pan Jezus (Mt 25,40). (…) Kochając ludzi kochamy Boga. Ekumenia to życie w dużej rodzinie. W rodzinie bywa różnie: z jednymi mamy wspólny język, z innymi jest nam trudno; jednak tym, co powinno spajać rodzinę to miłość i wspólne dążenie do jedności” - zakończył Ksiądz Pastor.

Podsumowując ekumeniczne spotkanie w Kole, Biskup Włocławski wyraził radość z obecności na tym nabożeństwie młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania. Przypomniał też o potrzebie modlitwy o jedność chrześcijan. „Ona nie jest potrzebna Panu Bogu, ale nam – mówił Ksiądz Biskup. – Jeżeli chcemy na Jego wolę odpowiedzieć tak, jak powinniśmy, trzeba się nam uczyć wiary, miłości i wzajemnej serdeczności, żeby dać szansę na zaistnienie jedności. Tydzień ekumeniczny jutro się kończy, ale nasze dążenie do jedności, nasza próba zbliżenia nigdy nie może się skończyć” – mówił hierarcha. Bóg ma swój plan. On wie, jak pokierować naszym dialogiem ekumenicznym, aby doprowadzić wszystko do najlepszego rozwiązania.

Na zakończenie Pasterz Diecezji podziękował wszystkim zaangażowanym w diecezjalne dzieło ekumenizmu.

Pasterskie błogosławieństwo i rozesłanie - aby w swoich rodzinach i środowiskach budować miłość, zgodę i jedność - zakończyło kolski dzień ekumenizmu.