Bp Mering poświęcił witraże w kościele parafialnym w Broniewie

4 marca 2018 r., tekst i zdjęcia: Amelia Siuda-Koszela

Bp Mering poświęcił witraże w kościele parafialnym w Broniewie

W niedzielę, 4 marca br., ks. bp Wiesław Mering, podczas uroczystej Mszy św. dokonał poświęcenia nowych witraży w świątyni parafialnej w Broniewie, niedaleko Radziejowa, oraz innych wykonanych przy kościele prac, a także pobłogosławił tym, które są planowane. Wraz z Księdzem Biskupem przy ołtarzu zgromadzili się: ks. prał. Artur Niemira, kanclerz Kurii Diecezjalnej Włocławskiej, ks. kan. Ireneusz Mrowicki, dziekan dekanatu radziejowskiego oraz ks. Andrzej Jaworski, proboszcz parafii św. Pawła Ap. w Zduńskiej Woli, poczty sztandarowe oraz liczni wierni.

– Mimo, że nasza parafia jest mała i wielu parafian nie ma stałego dochodu, to ofiarność i życzliwość ludzi sprawiły, że udało się nam założyć drogę procesyjną wokół kościoła, kamienne schody, dokonać renowacji żyrandoli i lichtarzy, przeprowadzić remont oświetlenia w świątyni, naprawić sygnaturkę na kościele, zabezpieczyć wieżę kościelną, wymienić okna. Obecnie trwają prace nad dokończeniem założenia witraży (miały być założone jeszcze cztery, są one gotowe, ale mróz pokrzyżował nam plany) – mówił witając Pasterza Diecezji ks. Zbigniew Raj, proboszcz parafii św. Wojciecha BM w Broniewie, dodając, iż w najbliższym czasie rozpoczną się prace przy okalającym świątynie parkanie.

Homilię wygłosił ks. prał. Artur Niemira. Nawiązując do odczytanej przed chwilą Ewangelii, pobudzał wiernych do refleksji nad motywami udziału w niedzielnej Eucharystii. –Czy w parze z dbałością o świątynię materialną, towarzyszy troska o świątynię duchową? Co jest wewnątrz, co jest w sercu? – pytał Ksiądz Kanclerz, dodając, że Wielki Post jest czasem wyzbycia się wszelkiej powierzchowności. Ks. prał. Niemira przypomniał również o konieczności budowania wiary poprzez wypełnianie przykazań Bożych.

W słowie przed błogosławieństwem, Ksiądz Biskup wyraził radość i uznanie dla gospodarza broniewskiego kościoła oraz parafian za wysiłek włożony w podjęte prace. – Myślę, że to ozdabianie świątyń, m.in. witraże, pokazują nam kierunek naszego życia, w górę, ku świętości. Cieszę się, że wśród świętych świętych prezentowanych na witrażach jest Jan Paweł II, bo to on mówił najwięcej o naszym obowiązku dążenia ku świętości – zauważył Pasterz Diecezji.

Mszy Świętej śpiewem towarzyszyła schola parafialna.