Bp Mering podczas Mszy Krzyżma: pasterz powinien mieć woń Jezusa


29 marca 2018 r., tekst: ks. Andrzej Tomalak, zdjęcia: al. Mateusz Brzeziński

Bp Mering podczas Mszy Krzyżma: pasterz powinien mieć woń Jezusa

W Wielki Czwartek o godz. 10.00 w bazylice katedralnej we Włocławku, wokół swojego Biskupa zgromadziło się blisko 250 prezbiterów diecezji włocławskiej, aby celebrować Mszę Krzyżma. Przed rozpoczęciem Eucharystii, przed epitafium upamiętniającym błogosławionych kapłanów męczenników Kościoła włocławskiego, Biskup Włocławski poprowadził modlitwę za Kościoł, Ojczyznę i kapłanów pomordowanych w czasie II wojny światowej.
 
W homilii bp Mering zwrócił uwagę, że kapłan jest posłany przez Jezusa, działa Jego mocą oraz głosi Jego orędzie. Ukazując zachowanie apostołów po pojmaniu Mistrza, hierarcha mówił, że Chrystus także dziś powołuje ludzi słabych i grzesznych, jednak nie zostawia ich bez pomocy. „A jak my wybieramy? Jaki był nasz motyw pójścia za Jezusem?” – pytał bp Mering, zachęcając do odszukania w sobie powodu wyboru drogi, którą idziemy oraz motywacji „do nieustannej pracy nad sobą, aby szlachetnych celów nie zagubić”. Wskazał jednocześnie na wartość i potrzebę adoracji Najświętszego Sakramentu oraz modlitwę, szczególnie różańcową, które są podstawową pomocą w umacnianiu powołania.
 
Kolejnym zadaniem kapłana jest dążenie do świętości. „Daj nam świętych kapłanów”, wołał za św. s. Faustyną bp. Mering. „Normalny chrześcijanin - to chrześcijanin święty;  normalny ksiądz - to ksiądz święty”, powiedział Ksiądz Biskup, przekonując, że do świętości nie doprowadzi upodabnianie się do świata. „Gdzie jest skarb twój, tam będzie i serce twoje”, mówił hierarcha, pobudzając do refleksji pytaniem: co nas dziś bardziej pociąga - adoracja, koronka, różaniec, czy rozrywki, tablety i spotkania towarzyskie? Przypomniał też trzy cechy, którymi powinien się charakteryzować każdy ksiądz. Są nimi: „sanctitas, scientia i urbanitas - świętość, wiedza, kultura”.
 
Nawiązując zaś do listu jednego ze swoich pelplińskich uczniów, powiedział: „To prawda, że pasterz ma pachnieć owcami, ale przede wszystkim ma mieć woń Chrystusa. Przesiąknięcie wonią wcielonego Słowa Bożego oraz przekazywanie tej woni swoim owcom, to pierwsze i podstawowe zadanie każdego pasterza”, podkreślił na zakończenie bp. Mering.
 
Następnie miało miejsce odnowienie przyrzeczeń składanych w dniu święceń kapłańskich.
 
W trakcie Mszy św. Biskup Włocławski poświęcił olej chorych oraz krzyżmo.
 
Przed błogosławieństwem Ksiądz Biskup przyjął życzenia od trzech stanów zgromadzonych w katedrze: od prezbiterów, sióstr zakonnych i ministrantów. W imieniu duchowieństwa przemówił ks. prał. Sławomir Deręgowski, wikariusz biskupi rejonu włocławskiego. Nawiązał do słów wiersza śp. ks. prof. Janusza Stanisława Pasierba: „nie wiedziałem do jakiego stopnia Bóg boi się o tych, których kocha; zwłaszcza o tych, którym dał wielkie serce; drży, żeby Mu nie zginęli przypadkiem”. „To drżenie serca ofiarujemy w tej Eucharystii dobremu Bogu, wraz z modlitwą za Księdza Biskupa, a składając życzenia, ufam, że wszystkie serca kapłańskie na tym świętym miejscu grają w tej samej tonacji” zakończył Wikariusz Biskupi.
 
W imieniu sióstr zakonnych przemówiła przedstawicielka Zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi, która przywołała postać sł. Bożego bp. Wojciecha Owczarka, którego 100 rocznicę święceń biskupich w tym roku przeżywamy.
 
Jako ostatni serdeczne słowa wypowiedzieli ministranci z Bądkowa. Przypomnieli wszystkim, że Kościół jest naszym wspólnym domem oraz zapewnili iż dołożą wszelkich starań, aby stawał się coraz silniejszy i piękniejszy.
 
W słowie przed błogosławieństwem Pasterz Diecezji wyraził radość z obecności tak wielu kapłanów oraz ministrantów. Zauważył obecność ks. bp. Stanisława Gębickiego, ks. bp. Bronisława Dembowskiego, księży seniorów oraz ks. prał. Romana Walczaka, prezbitera diecezji włocławskiej pracującego w Nuncjaturze Apostolskiej w RPA.
 
Posługę liturgiczną pełnili ministranci z różnych parafii diecezji, a o oprawę muzyczną zatroszczył się chór Diecezjalnego Studium Organistowskiego oraz schola z parafii św. Stanisława BM we Włocławku pod dyrekcją ks. prał. Sławomira Deręgowskiego.