Bp Mering do chorych: Chrystus cierpi razem z nami

17 lutego 2020 r., tekst: x.AT; foto: ASK

Bp Mering do chorych: Chrystus cierpi razem z nami

„Chrystus cierpi z nami, dzieli z nami cierpienie i pomaga w dźwiganiu krzyża” – powiedział ksiądz biskup Wiesław Mering podczas Mszy św. sprawowanej intencji chorych diecezji włocławskiej. W poniedziałek 17 lutego w kościele św. Bartłomieja w Koninie wokół ołtarza wraz z Pasterzem Diecezji zgromadziły się osoby chore i cierpiące wraz ze swoimi opiekunami i duszpasterzami, aby poprzez przyjęcie sakramentu namaszczenia chorych i Eucharystii szukać pokrzepienia w trudnych doświadczeniach dnia codziennego.

Wszystkich zebranych powitał ks. prał. Tomasz Michalski, proboszcz miejscowej parafii.

W homilii ks. bp Wiesław Mering podkreślił wartość i znaczenie modlitwy w życiu chrześcijanina. „Każde chrześcijańskie działanie zaczyna się modlitwą” – mówił hierarcha. W dalszej części rozważania Ksiądz Biskup wyraził wdzięczność wobec opiekunów osób chorych, którzy są obecni w cierpieniu drugiego człowieka. „Chrześcijanin przedłuża obecność i działanie samego Chrystusa na ziemi”- zauważył Pasterz Kościoła włocławskiego.

Po homilii nastąpił obrzęd namaszczenia chorych.

Na zakończenie Eucharystii słowa wdzięczności wypowiedział ks. Paweł Zalewski, diecezjalny duszpasterz chorych i niepełnosprawnych. Zwracając się do o. Benedykta Cisonia CSsR z Radia Maryja podkreślił, że rozgłośnia zawsze towarzyszy chorym i jest jak balsam w ich cierpieniu. Podziękował też Biskupowi Włocławskiemu za przewodniczenie Mszy świętej oraz za solidarność i troskę o chorych diecezji.

W słowie przed błogosławieństwem ks. bp Mering przypomniał słowa XIX-wiecznego mistyka mówiące o dialogu Chrystusa z Szatanem, gdzie Zbawiciel nazywa siebie „drogą, prawdą i życiem” natomiast Jego przeciwnik – Antychryst określa siebie „bezdrożem, kłamstwem i śmiercią”. „Którą drogę wybierasz i czyimi śladami chcesz podążać” – pytał hierarcha.

Uroczystości transmitowane były za pośrednictwem Radia Maryja i Telewizji Trwam.