Biskup diecezjalny z wizytą u sióstr anuncjatek

9 lipca 2022 r., tekst: ks. AT; foto: ks. MSz

Biskup diecezjalny z wizytą u sióstr anuncjatek

W przeddzień odpustu ku czci Matki Bożej Dziesięciu Cnót Ewangelicznych, 9 lipca, biskup włocławski Krzysztof Wętkowski odwiedził siostry anuncjatki, których dom znajduje się w Grąblinie koło Lichenia.

Podczas wizyty biskup diecezjalny zwiedził klasztor i zapoznał się z jego funkcjonowaniem. Siostry zaprezentowały także dom z częścią przeznaczona dla osób pragnących odbyć tam rekolekcje indywidualne lub w grupie.

Siostry maja możliwość przyjęcia do 24 osób w pokojach pojedynczych i podwójnych z oddzielną kaplicą dla gości.

Zakon Najświętszej Maryi Panny, znany także pod nazwą Annonciade (w polskim tłumaczeniu Anuncjatki), został założony w 1501 roku przez św. Joannę Francuską (nazwisko rodowe de Valois) przy aktywnym wsparciu i za radą franciszkanina o. Gilberta Nicolasa znanego również pod imieniem bł. Gabriela Marii.

Powołanie Anuncjatek polega na naśladowaniu życia Matki Bożej na podstawie tego, co zapisane jest w Ewangelii, to znaczy jest naśladowaniem dziesięciu ewangelicznych cnót NMP. Odnosi się to do dziesięciu miejsc w Ewangelii, w których jest mowa o Maryi, a każdy ukazuje inną Jej cnotę. Są to: czystość, roztropność, pokora, wiara, pobożność, posłuszeństwo, ubóstwo, cierpliwość, miłość, boleść. Tworzą one tzw. Regułę Dziesięciu Cnót Najświętszej Maryi Panny, na której oparte jest całe życie duchowe Anuncjatek.

Obecnie zgromadzenie liczy około osiemdziesięciu mniszek w sześciu klasztorach we Francji, Polsce i Kostaryce.