Bazylika Wszystkich Świętych w Sieradzu: wprowadzenie relikwii św. Jadwigi Królowej
25 maja 2021 r., ks. JGOd 24 maja sieradzanie cieszą się z obecności św. królowej Jadwigi w bazylice – parafii Wszystkich Świętych. Relikwie świętej uroczyście do świątyni wprowadził prezydent Sieradza Paweł Osiewała w obecności ks. bp. Wiesława Meringa.
We wtorek 11 maja sieradzka delegacja, która reprezentowała całe miasto udała się do Krakowa w celu sprowadzenia relikwii świętej królowej Jadwigi. Znaleźli się w niej reprezentanci rodzin, młodzieży, seniorów, przedstawiciele samorządu i rady miejskiej, bractwa kurkowego i rycerskiego, życia konsekrowanego oraz księża. Po zwiedzaniu Wzgórza Wawelskiego i modlitwie m.in. przy grobie Lecha i Marii Kaczyńskich, sieradzanie uczestniczyli w Eucharystii sprawowanej przez kustosza Katedry na Wawelu przy ołtarzu związanym z kultem św. Jadwigi. Na zakończenie Eucharystii delegaci miasta otrzymali relikwie świętej Królowej, które przywieźli do Sieradza.
W odpust Matki Bożej Matki Kościoła, w obecności Kapituły Kolegiaty Sieradzkiej, relikwie św. Jadwigi zostały uroczyście wprowadzone przez miejscowych włodarzy do „sieradzkiej perły świętości”, jak często określana bywa sieradzka fara.
– Jeśli chrześcijański świat przestanie być wierny wartościom, to będzie musiał zatrzymać się na marginesie współczesnego świata. Czy tak będzie? Nie napawa optymizmem to, co widzimy w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, kiedy słuchamy tamtejszych biskupów, teologów i działaczy katolickich. Nie napawa optymizmem widok pustoszejących seminariów, także u nas w Polsce i diecezji. Nie tutaj pora, żeby mówić o przyczynach zmniejszonych powołań, ale pewnie kryzys rodziny objawia się w kryzysie powołań – mówił w homilii ks. bp Mering.
– Cała prawda o Kościele to nie jest jego kryzys. Kościół zapatrzony w swoją Matkę powołuje rozmaite ruchy i stowarzyszenia świeckich. Chyba nigdy nie byliśmy jeszcze świadkami tak wielkiej aktywności świeckich chrześcijan w Kościele, którzy niekiedy zawstydzają swoim oddaniem Kościołowi, wiernością wobec nauki Jezusa, nawet nas duchownych. Mamy stowarzyszenia rodzin, mężczyzn, młodzieży. Może nie są tak masowe, jak byśmy chcieli, ale one są prężne, działają i są zawsze gotowe do pracy dla Jezusa, Ewangelii i Kościoła. Poprzez tych nielicznych Ewangelia dociera do wielu – homilista napełniał słuchaczy nadzieją i zachęcał do wiernego trwania przy Jezusie w Jego Kościele.
Kult królowej Jadwigi w ziemi sieradzkiej wiąże się z obradami polskiej szlachty w sprawie koronacji przyszłej królowej, które odbywały się w 1383 r. właśnie w Sieradzu.
Dłuższa relacja z wydarzenia już wkrótce na łamach „Ładu Bożego”.