8 kandydatów rozpoczęło formację w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku

23 września 2019 r.

8 kandydatów rozpoczęło formację w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku

W roku jubileuszowym 450-lecia Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku, 22 września br. po raz pierwszy seminaryjną furtę przekroczyło 8 kandydatów, którzy zgłosili się na pierwszy rok studiów we włocławskiej uczelni. Odpowiadając na głos Bożego powołania, pragną przygotować się do Chrystusowego kapłaństwa. Tym samym, nowy rok akademicki 2019/2020 rozpocznie ogółem 36 kleryków.

Podczas sześcioletnich studiów, zgodnie z programem formacji kandydatów do kapłaństwa, alumni będą uczestniczyć w formacji ludzkiej, duchowej, intelektualnej i duszpasterskiej, aby za sześć lat przyjąć święcenia i pełnić posługę kapłańską. Nabór do Seminarium odbywał się w dwóch terminach. Od 5 do 17 czerwca zgłosiło się 6 mężczyzn, którzy pochodzą z następujących parafii: Włocławek (Ducha Świętego); Piotrków Kujawski, Lubicz Górny, Kramsk i dwóch z Lipna (Wniebowzięcia NMP). Kandydaci spotkali się z moderatorami Seminarium 9 lipca 2019 roku, a 15 lipca br. przystąpili do egzaminu wstępnego na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, w strukturach którego znajduje się włocławskie seminarium. Od 10 do 13 września br. odbył się drugi nabór, podczas którego zgłosiło się dwóch mężczyzn pochodzących z parafii: Włocławek (św. Stanisława) oraz Włocławek (Wniebowzięcia NMP). 17 września br. przystąpili do egzaminu wstępnego, podobnie na Wydziale Teologicznym UMK w Toruniu.

W ostatnich dniach września najmłodsi alumni poznają Wyższe Seminarium Duchowne, zasady jego funkcjonowania oraz instytucje diecezjalne. Wykłady rozpoczną się 2 października, a oficjalna inauguracja roku akademickiego połączona z uroczystościami jubileuszu 450-lecia, pod przewodnictwem Nuncjusza Apostolskiego w Polsce, odbędzie się 12 października.