Licheń. Dzień modlitw za wychowawców
23 września 2019 r.„To wezwanie jest wyjątkowym trudem, bo wychowawcy pochylają się nad drugim człowiekiem, aby mu pomóc wzrastać, również duchowo” – mówił Janusz Kumala MIC, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej 22 września, w dzień modlitw za wychowawców, nauczycieli i katechetów w Domu Matki.
Maryja jest pierwszą uczennicą swojego Syna, a jednocześnie Jego Matką i nauczycielką, jak zauważył ksiądz kustosz. Dlatego w Domu Matki Bożej Licheńskiej, Bolesnej Królowej Polski, która jest matką, wychowawczynią i nauczycielką, kilka tysięcy wiernych modliło się za tych, którzy pochylają się nad młodym pokoleniem, wprowadzając je w życie. Głównej Mszy Św. o godz. 12 przewodniczył ks. Kumala, wygłosił też homilię.
Zauważył, że wychowywanie bywa bardziej męczące niż wysiłek fizyczny, ale też motywujące, kiedy nauczyciele obserwują wzrastanie młodych ku dobremu. „Ważne byśmy wspierali nauczycieli, otaczali ich szacunkiem, doceniali ich pracę. O to powinniśmy zabiegać w naszej ojczyźnie. Wsparcie za nauczycieli wiąże się również z modlitwą za rządzących”, zaznaczył kustosz licheńskiego sanktuarium.
Jednak pierwszymi przewodnikami dzieci są ich rodzice, podkreślił marianin. „Chcemy włączyć w tę modlitwę rodziców – by podjęli obowiązek wychowania. Kiedy mówią, że wychowanie to obowiązek szkoły, znaczy, że nie rozumieją swojego posłannictwa. Rodzice są pierwszymi i w pewnym wymiarze najważniejszymi wychowawcami, jeśli nie będzie współpracy rodziców i nauczycieli, to wychowanie nowego pokolenia będzie kulało. Trzeba czujności, by prowadzić młodych ludzi. Nie zakazywać i rozkazywać, ale wprowadzać. Również na ścieżkę życia duchowego, by młodzi ludzie byli otwarci na prowadzenie Jezusa Chrystusa”, stwierdził ksiądz kustosz.
W odniesieniu do słowa Bożego z dnia marianin zauważył też, że ważna jest umiejętność korzystania z okazji dla swojego dobra, ale też dla dobra innych i jednoczesne wzrastanie ku Chrystusowi. „To, co zgromadzimy zostawimy na tej ziemi. A zabierzemy do nieba to, co rozdamy. Starajmy się oddawać to, co mamy – ofiarować siebie – miłość, dobroć i poświęcenie”, mówił także w kontekście wychowywania, dodając, że „jako uczniowie Chrystusa, mamy wykorzystywać nasze talenty, możliwości, pieniądze i okoliczności, ale ma to służyć naszemu duchowemu dobru i innym ludziom. Kustosz licheńskiego sanktuarium życzył nauczycielom silnej więzi z Bogiem, w której znajdą umocnienie w chwilach wyzwań”.
Przed błogosławieństwem celebrans odczytał modlitwę za wychowawców, nauczycieli i katechetów.
We Mszy Św. uczestniczył Sanktuaryjny Kwintet Dęty.
Justyna Zacharek
Biuro Prasowe
Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej