Zduńska Wola: uroczystości ku czci NMP Wniebowziętej i św. Maksymiliana
16 sierpnia 2021 r.Wystawa upamiętniająca św. o. Maksymiliana Kolbego, modlitwa, piknik rodzinny połączony z możliwością zaszczepienia się przeciw covid-19. To wszystko miało miejsce w ostatni weekend w parafii Wniebowzięcia NMP w Zduńskiej Woli.
Uroczystości związane z przypadającą w tym roku 80. rocznicą męczeństwa św. Maksymiliana Kolbego, zduńskowolanina, który zginął w obozie zagłady w Oświęcimiu, rozpoczęły się 13 sierpnia, na placu przed bazyliką Wniebowzięcia NMP w Zduńskiej Woli otwarciem wystawy o świętym. Ekspozycję prezentującą niepublikowane dotychczas fotografie pochodzące z archiwum IPN, z sanktuarium w Niepokalanowie oraz Muzeum Historii Miasta w Zduńskiej Woli, przygotował łódzki oddział IPN pod kierunkiem Katarzyny Helik.
W sobotę 14 sierpnia w ogrodach muzeum domu urodzin świętego Maksymiliana sprawowana była Msza św. polowa, która zgromadziła wiernych miasta i powiatu, którego ojciec Kolbe jest patronem. Eucharystii o godz. 16.30 przewodniczył ks. prał. dr Dariusz Kaliński, a koncelebrowali: ks. Mariusz Budkiewicz i o. Grzegorz Klimczyk, dyrektor Radia Niepokalanów.
W homilii ks. Kaliński przywołując postać o. Kolbego, przypomniał czym jest prawdziwa miłość jako dar dla drugiego człowieka. apelował, by nie pozostawać obojętnym na los i potrzeby drugiego człowieka. Po Mszy św. była możliwość zwiedzenia muzeum.
Organizatorem obchodów, które honorowym patronatem objął biskup włocławski Krzysztof Wętkowski, była parafia Wniebowzięcia NMP w Zduńskiej Woli - Sanktuarium Urodzenia i Chrztu św. Maksymiliana Kolbego oraz Towarzystwo Przyjaciół Zduńskiej Woli.
W niedzielę 15 sierpnia przypadała uroczystość Wniebowzięcia NMP, która jest świętem patronalnym zduńskowolskiej parafii. Sumie odpustowej o godz. 12.00 przewodniczył ks. dr Paweł Jasica. Uroczystą liturgię poprzedziło poświęcenie figury Matki Bożej Niepokalanie Poczętej, która została umiejscowiona na placu przed bazyliką. Inicjatorami tego przedsięwzięcia byli członkowie Rycerstwa Niepokalanej oraz parafianie. Figura ta jest wotum wdzięczności za dar osobę i życie ojca Maksymiliana.
W homilii ks. Jasica zachęcał wiernych, by patrzyli na osobiste krzyże w świetle wiary Maryi, oraz uczyli się akceptacji, mądrości i męstwa w znoszeniu tego, co spotyka człowieka, a co często jest ciężkie do przyjęcia.
Przed procesją eucharystyczną miało miejsce poświecenie przyniesionych do świątyni kwiatów, ziół i kłosów zbóż.
Po Mszy Świętej Odpustowej miał miejsce piknik rodzinny Województwa Łódzkiego, który stał się jednocześnie wspólną Agapą. Inicjatorami oraz organizatorami tego wydarzenia był ks. prał. Dariusz Kaliński, proboszcz parafii i kustosz miejscowego sanktuarium, wraz z Grzegorzem Schreiberem, marszałkiem województwa łódzkiego. Podczas pikniku miały miejsce występy artystyczne, konkursy, atrakcje dla całych rodzin. W strefie kulinarnej można było spróbować potraw regionalnych. Zorganizowano również punkt szczepień przeciw covid-19.
Piknik zakończył plenerowy koncert uwielbienia ku czci Maryi Wniebowziętej o godz. 19.30, w wykonaniu zespołu Jordan, który poprowadził ks. Damian Sochacki.