Zduńska Wola: ogólnopolska konferencja księży egzorcystów


24 lutego 2022 r., tekst: ks. AT; foto: ks. MSz

Zduńska Wola: ogólnopolska konferencja księży egzorcystów

– Dziękuję za waszą trudną i odpowiedzialną posługę, jaką pełnicie w Kościele – mówił bp Krzysztof Wętkowski 24 lutego, podczas Mszy św. na zakończenie trzydniowej ogólnopolskiej konferencji księży egzorcystów w Zduńskiej Woli.
 
Homilię biskup włocławski oparł na trzech słowach zaczerpniętych z Ewangelii dnia: piekło, mali i sól.
 
Rozważając pierwsze z nich, podkreślił fakt istnienia rzeczywistości piekła i potrzebę przypominania o możliwości wiecznego potępienia po śmierci. W tym miejscu przypomniał, że piekło jest wyborem człowieka, który decyduje za czym idzie w swoim życiu. Zwrócił jednocześnie uwagę na Boże miłosierdzie, które jest ratunkiem dla człowieka.
 
Pochylając się nad zagadnieniem: „mali”, homilista, skupił się przede wszystkim na złu zgorszenia. Wyjaśniając znaczenie tego pojęcia, hierarcha zaznaczył, że należy je rozumieć w kontekście sprowadzenia na złą drogę człowieka, który ufa.  – Nie chodzi więc tylko o małych w sensie fizycznym, ale również w sensie duchowym, w sensie wiary, którzy szukają swojej drogi i z zaufaniem przychodzą do innych z prośbą o pomoc – tłumaczył bp Wętkowski.
 
Zwracając się wprost do egzorcystów i nawiązując do ich posługi Ksiądz Biskup powiedział: – Wasza posługa w głównej mierze sprowadza się do troski o tych małych, którzy z powodu różnych wyborów, znaleźli się w dramatycznych sytuacjach – mówił homilista zwracając się do egzorcystów. Uczulał jednocześnie, by nie zapominać o gorszycielach, których należy ratować przed wiecznym potępieniem.
 
Zatrzymując się przy temacie soli, wskazał potrójne znaczenie tego pojęcia. Pierwsze: „Bycie posolonym ogniem”, porównał do próby wiary, jaką człowiek przechodzi poprzez prześladowania. – Dlatego możemy powiedzieć, że delikatne prześladowania Kościołowi pomagają. Jeżeli tego nie ma, wspólnota wierzących może stracić zapał i dynamizm – tłumaczył bp Wętkowski. Drugie: zachowanie smaku, czyli ma być tym, co dodaje jakości życiu. Trzecie: mieć sól w sobie i zachowywać pokój między sobą. – Mieć w sobie sól to znaczy zachowywać w sobie żywą wiarę, nieustannie ją w sobie ożywiać i budzić, aby nie stać się obojętny – mówił hierarcha.
 
Na zakończenie homilista zachęcił obecnych, by troszczyli o pogłębianie relacji z Bogiem, w imieniu Którego pełnią swoją posługę.
 
Słowa podziękowania pod adresem biskupa włocławskiego za obecność, przewodniczenie Mszy św. oraz wygłoszone słowo Boże, w imieniu obecnych na Eucharystii wypowiedział ks. Janusz Czenczek, koordynator księży egzorcystów z ramienia KEP.
 
Po błogosławieństwie odśpiewano Suplikacje, prosząc o pokój na Ukrainie.
 
Konferencja Podobne spotkania księży egzorcystów organizowane są dwa razy w roku. Uczestniczą w nich egzorcyści z Polski, ale także polskojęzyczni egzorcyści posługujący poza granicami kraju. Konferencje mają charakter formacyjny, ale służą też wymianie doświadczeń. Organizowane są w różnych miejscach Polski, związanych z kultem świętych - tym razem wybór padł na ośrodek rekolekcyjny księży orionistów w Zduńskiej Woli, rodzinnym mieście św. Maksymiliana Kolbe. W diecezji włocławskiej posługuje obecnie sześciu księży egzorcystów.