Zaproszenie na odpust ku czci NMP Licheńskiej

1 lipca 2024 r.

Zaproszenie na odpust ku czci NMP Licheńskiej

Księża Marianie zapraszają do wspólnego świętowania odpustu ku czci Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej, który obchodzony jest 2 lipca.
W licheńskim sanktuarium Maryja czczona jest jako Bolesna Królowa Polski. Przed Jej łaskami słynący obraz od lat przybywają rzesze pielgrzymów. Matce Bożej z ufnością powierzają swoje życie i wszystkie sprawy noszone w sercach. Przed maleńkim wizerunkiem umieszczonym w bazylice licheńskiej, proszą Maryję o opiekę i wsparcie w chwilach życiowych doświadczeń. Pielgrzymując do Domu Matki widzą w Niej Przewodniczkę na drodze prowadzącej do domu naszego Ojca w niebie.
Od 2005 roku 2 lipca dekretem Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów obchodzone jest wspomnienie obowiązkowe Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej na terenie Diecezji Włocławskiej. W Licheniu dzień ten ma natomiast rangę uroczystości.
Świętowanie odpustu rozpoczną I Nieszpory odprawione o godz. 18.00 w poniedziałek, 1 lipca w bazylice licheńskiej (nawa główna). Głównej Mszy Świętej 2 lipca o godz. 12.00 będzie przewodniczył abp Antonio Guido Filipazzi, nuncjusz apostolski w Polsce. Wraz z pielgrzymami podczas Eucharystii swoim śpiewem modlił się będzie Chór Bazyliki Licheńskiej „Stabat Mater” pod dyr. Jacka Hyżnego. Na zakończenie południowej Eucharystii wyruszy procesja maryjna, która podąży alejkami sanktuaryjnymi przed bazyliką licheńską. Po mszy zaplanowany został koncert chóru bazyliki. Uroczystości odpustowe zakończą II nieszpory o godz. 18.00
Licheń Stary, 1 lipca 2023 r.
Justyna Zacharek
Biuro Prasowe Sanktuarium