Wyruszyła 33. Piesza Pielgrzymka z Dzierżaw na Jasną Górę

9 sierpnia 2023 r., ks. RN

Wyruszyła 33. Piesza Pielgrzymka z Dzierżaw na Jasną Górę

W środę, 9 sierpnia, z Dzierżaw – jednej z najmniejszych parafii diecezji włocławskiej – wyruszyła po raz 33. Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. W tym roku pielgrzymi dziękują za czas nawiedzenia Matki Bożej w kopii jasnogórskiego obrazu, jakie miało miejsce pod koniec maja tego roku.

Grupa niebieska wyruszyła z kościoła Miłosierdzia Bożego i ma przed sobą 5 dni pielgrzymowania na Jasną Górę. O godz. 5.30 sprawowana była Eucharystia z udziałem pątników oraz parafian. Homilię wygłosił ks. Karol Łazik, diecezjalny duszpasterz pieszych pielgrzymek. W oparciu o słowo Boże zachęcał, aby dobrze wykorzystać czas dany przez Boga podczas pielgrzymki. Jako wzór postawił dzisiejszą patronkę Edytę Stein – św. Teresę Benedyktę od Krzyża, która w ikonografii przedstawiana jest z grzebieniem. Święta będąc w obozie koncentracyjnym opiekowała się dziećmi, których matki nie miały już siły. Czesząc je wyrażała w ten sposób opiekę i miłość.

Na zakończenie Eucharystii ks. Robert Nawrocki, kierownik grupy niebieskiej, podziękował wszystkim dobrodziejom i ofiarodawcom, którzy od lat wspierają pielgrzymów z Dzierżaw.

W pielgrzymce bierze udział także ks. Marek Zieliński, proboszcz z Grodziska, oraz s. Małgorzata Michałowska i Katarzyna Bąkowska FRM, klerycy AWSD we Wrocławiu, którzy swoim powołaniem i talentem muzycznym służą pątnikom.

Przed wyjściem rozdano także ręcznie wykonane przez siostrę Katarzynę różańce.

Od jutra grupa z Dzierżaw będzie współpielgrzymować jedną trasą z pątnikami z Konina i Turku. Wszyscy planują dotrzeć na Jasną Górę 13 sierpnia.